همه چیز درباره گیاه گازمانیا (از نگهداری تا درمان گیاه)

به وبلاگ فروشگاه محیط زیستی ایران سبز خوش آمدید. در این مقاله سعی داریم تا همه اطلاعات لازم برای خرید، نگهداری و درمان گیاه یا گل گازمانیا را بیان کنیم. گیاه گازمانیا به خاطر گل های بزرگ و ستاره شکلش بسیار مشهور و پر طرفدار است و یکی از دیگر دلایلی که این گیاه را از سایر بروملیادها جدا می کند تنوع بی نظیر رنگ گل های آن است. این گیاه در طول عمر خود تنها یکبار گل میدهد و سپس زندگی خود را از طریق پاجوش هایی که تولید می کند، ادامه می دهد.

گیاه گازمانیا

نام علمی این گیاه Guzmania lingulata و نام انگلیسی آن Scarlet star به معنای ستاره آتشین است. گیاه گازمانیا از خانواده Bromeliadaceae و خاستگاه اصلی آن آمریکای جنوبی است. گازمانیا بیش از 120 گونه گلدار تولید میکند. این گل فاقد ساقه می باشد و در دسته گیاهان همیشه سبز قرار دارد. برگ های این گیاه دارای لبه های گوشتی است و گل آن از قسمت وسطی گیاه میروید.

در وسط این گیاه فرو رفتگی ای وجود دارد که به آن فنجان می گویند و بهتر است دائما پر از آب باشد . این آب باید هر چند وقت یکبار تعویض شود.

گازمانیا به دلیل رنگ فوق العاده گل هایش که طیف زیادیی از رنگ ها را مانند زرد، نارنجی، قرمز، صورتی ، سفید و… و حتی رنگ های ترکیبی شامل می شود، به صورت گسترده در طراحی دکوراسیون در هتل ها، لابی ، مراکز خرید و … بکار برده می شود و مردم علاقه زیادی به آن دارند. گفتنی است که در صورت نگهداری صحیح گل های این گیاه به مدت 4 ماه سالم باقی می مانند.

برای خرید انواع گل و گیاه گازمانیا و یا سایر گل و گیاهان آپارتمانی، به فروشگاه محیط زیستی ایران سبز مراجعه کنید.

شرایط نگهداری گازمانیا

آبیاری: گیاه گازمانیا به آبیاری متوسطی احتیاج دارد. بهتر است فنجان گیاه که همان قسمت رنگی در انتهای گیاه می باشد را با آب سبک پر کنید و هر 3 الی 4 هفته یکبار برای جلوگیری از ایجاد باکتری و پوسیدگی گیاه آب آن را تعویض کنید.( این کار در زمان گلدهی گیاه نباید صورت گیرد چراکه موجب کوتاه شدن عمر گل گازمانیا می شود.)

 • در زمان سرما و در شرایطی که نور کم است آب کمتری داخل فنجان گیاه بریزید و اجازه دهید 2 الی 7 روز خشک شود و بعد آن را با آبی تازه پر کنید.
 • مانند سایر گیاهان باید میزان آبیاری این گیاه را در فصل زمستان و سرما کاهش دهید.
 • آبی که به این گیاه میدهید حتما باید سبک باشد. ابتدا آب را به مدت چند ساعت در جایی ساکن قرار دهید تا کلر آب بپرد و بهتر است که از آب تصفیه شده استفاده کنید.
 • خاک این گیاه باید دائما مرطوب باشد و نه خیس.

تابش نور: همانند مابقی بروملیادها، گل گازمانیا نیز در مکان های روشن و نور طبیعی خوشحال تر است و پنجره های شرقی و یا غربی برای آن ها مناسب ترین است.

 • حتما این نکته را در نظر داشته باشید که نور مستقیم و داغ خورشید می تواند موجب ایجاد سوختگی بر روی برگ های گیاه شود.
 • این گیاه برای چند هفته می تواند در نور کم دوام بیاورد ولی ادامه این مشکل منجر به نابودی گیاه می شود.
 • اگر دوست دارید که گیاهتان رشد خوب و عمری طولانی داشته باشد و همچنین پاجوش های زیادی تولید کند، کلید آن نگهداری گیاه در محلی روشن است.

دمای هوا: در مورد تمامی گیاهان آپارتمانی بهتر است این نکته را بدانید که اگر دما را در شرایط معمولی نگه دارید گیاهانتان به خوبی رشد خواهند کرد. گل گازمانیا نیز از دیگر گلهای آپارتمانی مستثنی نیست تنها باید در نظر داشته باشید که آن را از مکان های سرد و یا گرم دور نگه دارید.

رطوبت: گل گازمانیا بومی جنگل های استوایی است اما به نظر می رسد که می تواند کمبود رطوبت را در خانه و یا محل کارمان تحمل کند و به خوبی دوام بیاورد. تنها به این نکته توجه داشته که امکان اینکه نوک برگ های گازمانیا قهوه ای شود بسیار زیاد است و بهتر است رطوبت آن تامین شود.

 • این گیاه رطوبت را از طریق برگ های خود جذب می کند، بهتر است که آب را به صورت روزانه بر روی برگ هایش اسپری کنید.
 • همچنین برای تامین بهتر رطوبت برای گیاه جزیره درست کنید به این صورت که یک زیر گلدانی بزرگتر از سایز گلدان انتخاب کنید و آن را از سنگ ریزه پر کنید. سپس درون زیرگلدانی را تا نصفه از آب پر کنید و گلدان را بر روی آن قرار دهید به صورتی که کف گلدان با آب در تماس نباشد چراکه در غیر صورت می تواند منجر به پوسیدگی ریشه گیاه شود.

کوددهی: گل گازمانیا مواد مغذی مورد نیاز خود را از برگ های خودش که خشک می شوند و بر روی خاک می ریزند ، میگیرد. ریشه های این گیاه بر روی درخت، صخره ، آب و … رشد میکنند. بنابراین بهتر است که کود را بر روی شاخ و برگ و سطح خاک آن اسپری کنید.

 • دقت داشته باشید که کود بیش از اندازه به این گیاه ندهید چراکه موجب شوختن ریشه و برگ های آن می شود و به گیاه آسیب میرساند.
 • کود دهی را تنها در فصل بهار و تابستان و یک تا دو بار در سال انجام دهید.

خاک گیاه: خاکی که برای گل گازمانیا انتخاب می کنید باید زهکشی بسیار بالایی داشته باشد. این گیاه در خاک ارکیده به خوبی رشد میکند. همچنین می توانید مخلوط خاک ارکیده و کوکوپیت به نسبت یک دوم استفاده کنید که جایگزین بسیار مناسبی برای پیت ماس است.

برای خرید انواع گل و گیاه گازمانیا و یا سایر گل و گیاهان آپارتمانی، به فروشگاه محیط زیستی ایران سبز مراجعه کنید.

انواع گیاه گازمانیا

1- G.monostachia

این نوع از گیاه گازمانیا دارای دمگلی با براکته های کوچک سبز رنگ که نوک براکته ها سفید بوده و نوارهای طولی قهوه ای متمایل به ارغوانی در سطح فوقانی اش دارد. ارتفاع monostachia در حدود 40 سانتی متراست. برگ های سبز و باریک این گیاه کمی انحنا دارند و قطر آن حدود 80 سانتیمتر است و گلهای آن استوانه ای به طول 40 سانتی متر هستند.

2- G.sanguinea

برگ های این نوع از گیاه گازمانیا نیزه ای و خمیده است و به رنگ های زرد و قرمز و سبز روی گیاه دیده می شوند. گل های کوچک sanguinea نیز به رنگ زرد و لوله ای شکل هستند. ارتفاع گیاه حدود 30 سانتی متر می رسد.

3- گازمانیا دنیس (Denise)

برگهای گازمانیا دنیس سبز کشیده با خطوط طولی سفید شیری و با لبه صاف هستند و براکت گلهای آن صورتی قرمز است. ارتفاع  denise ، بین 40 تا 50 سانتیمتر است.

تکثیر گیاه گازمانیا

تکثیر گل گازمانیا را به راحتی می توان با کمک پاجوشها انجام داد. زمانی که پاجوشها به ارتفاع 7.5 سانتیمتر رسیدند آنها را از گیاه مادری جدا کنید و به شکل مستقل در گلدانی جداگانه  بکارید. در طی ماه اول رطوبت اطراف پاجوشها را بالا نگهدارید تا در محیط جدید خود مستقر شوند.

برای خرید انواع گل و گیاه گازمانیا و یا سایر گل و گیاهان آپارتمانی، به فروشگاه محیط زیستی ایران سبز مراجعه کنید.

مشکلات رایج در گیاه گازمانیا و راه حل آن ها

قهوه ای شدن برگ های گازمانیا

علت این عارضه کم آبی است . گیاه را آبیاری کنید.

لکه های سفید روی برگ های گازمانیا

علت این عارضه غبار پاشی با آب سنگین است ، برای غبار پاشی از آب سبک استفاده کنید.

تارعنکبوت زیر برگ های گازمانیا

عامل این عارضه کنه است. با اسفنجی آغشته به کنه کش قسمت زیرین برگ ها را تمیز کنید. غبار پاشی نیز در کاهش آفت موثر است.

سیاه شدن بخش هایی از گیاه

این عارضه به دلیل هوای سرد بوده و آبیاری نیز بیش از اندازه صورت گرفته است. گیاه را به محل گرم تری منتقل کرده و زهکش را بازدید نمایید.

خرید گیاه یا گل گازمانیا

گیاه گازمانیا در دسته گیاهان همیشه سبز قرار دارد. گازمانیا به دلیل رنگ فوق العاده گل هایش که طیف زیادیی از رنگ ها را مانند زرد، نارنجی، قرمز، صورتی ، سفید و… و حتی رنگ های ترکیبی شامل می شود، به صورت گسترده در طراحی دکوراسیون در هتل ها، لابی ، مراکز خرید و … بکار برده می شود و مردم علاقه زیادی به آن دارند. شما می توانید هم اکنون انواع گیاه یا گل گازمانیا را در سایزهای مختلف از فروشگاه محیط زیستی ایران سبز خریداری کنید. برای مشاهده سایر گل و گیاهان آپارتمانی، می توانید به دسته بندی گل و گیاه فروشگاه ما مراجعه کنید.

منابع: ایران درخت ، نازبو ، کافه گلدون

Tags: , , , , , , , , , , , , ,

Related Posts

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست