کمپین پاکبان زمین

به کمپین پاکبان زمین خوش آمدید!

کمپین پاکبان زمین، اولین بار در بهمن ماه 1399 برگزار شد. این کمپین با هدف نجات زمین از آلودگی های زباله و پلاستیک، فرهنگ سازی در این زمینه و آگاهی بخشی به مردم در مورد اثرات رها شدن انواع پلاستیک ها، فیلترهای سیگار و سایر زباله ها در زندگی انسان ها، جانوران و گیاهان تشکیل شد.

پلاستیک: قاتل محیط زیست

پلاستیک ها موادی پلیمری هستند که از مولکول های بزرگ، زنجیره های طویل و با پیوند های به ظاهر بی پایان تشکیل شده اند. این مواد به دو صورت طبیعی و مصنوعی یافت می گردند. نوع مصنوعی این دسته از پلاستیک ها در برابر تجزیه پذیری مقاومت می نمایند و می توانند سال های سال بدون تغییر در طبیعت به شکل اولیه خود باقی بمانند.

بسیاری از محصولات پلاستیکی یکبار مصرف و ظروف بسته بندی، که تقریبا 50 درصد از کل پلاستیک های تولید شده را تشکیل می دهند در اغلب موارد در طبیعت رها می شوند و هرگز به مراکز بازیافت و یا مراکز دفن زباله سپرده نمی شوند. عدم آگاهی دولت ها به مردم و یا عدم توجه به تفکیک و جداسازی زباله ها موجب گردیده تا روز به روز شاهد گسترش این آلودگی ها باشیم. پلاستیک های رها شده در طبیعت می توانند با کمک جریان آب و یا باد به سایر مناطق برده شوند و به سرعت سبب آلودگی مناطق وسیعی شوند.

سالانه مصرف این مواد توسط جانداران، جان بسیاری از آن ها را می گیرد. علاوه بر ورود این مواد به غذای جانداران، با گذشت زمان، زباله های پلاستیکی به آهستگی تجزیه می شوند و به میکروپلاستیک ها تبدیل می گردند که آلودگی آن ها و ورود این ترکیبات به غذای انسان باعث نگرانی دانشمندان نیز گردیده است.

فیلتر سیگار: بلای جان طبیعت

آمارها نشان می دهد سالانه حدود هشت میلیارد نخ سیگار در دنیا مصرف می شود که این میزان موجب می شود تا نیاز آبی شهری هفت برابر وسعت تهران برای همیشه از چرخه مصرف خارج شود. سهم ته سیگار از تمام پسماندهای دنیا ۳۰ تا ۴۰ درصد است که بخش زیادی از آن در جنگل‌ها، سواحل، آبراهه‌ها و معابر شهری رها می‌شوند.

در فیلتر ته سیگار علاوه بر آرسنیک ۳۶ ماده شیمیایی دیگر وجود دارد که با رها شدن در طبیعت علاوه بر نفوذ بر منابع آبی، منابع خاکی را نیز تحت تاثیر قرار می دهد و این مساله بر روند رشد گیاهان نیز تاثیر منفی می گذارد. همچنین حیوانات به ویژه پرندگان آن را به عنوان غذا می خورند، بسیاری اوقات صدها کیلومتر دورتر از مناطق شهری، در شکم پرندگان دریایی یا لاک‌پشت‌ها ته سیگار کشف می‌شود که در نهایت سر از زنجیره غذایی انسان ها در می آورد.

نحوه مشارکت در کمپین

گروه محیط زیستی ایران سبز در این راستا، کمپینی را تحت عنوان «کمپین پاکبان زمین» ایجاد کرد تا با مشارکت مردم بتواند گامی هر چند کوچک در زمینه آموزش و آگاهی بخشی به مردم درباره اثرات بی توجهی به محیط زیست بردارد.

کمپین پاکبان زمین به دو صورت برگزار می شود. یک حالت بدین صورت است که ما مکانی را که نیاز به پاکسازی یا احیا دارد را شناسایی می کنیم و با فراخوانی در فضای مجازی گروه، مکان و زمانی را مشخص کرده تا با حضور مردم و اعضای گروه، به احیای آن منطقه بپردازیم. تا به الان دو کمپین به این شکل در شهر تهران برگزار شده است.

حالت دیگر آن به صورت یک چالش محیط زیستی در صفحه اینستاگرام ما برگزار می شود. این چالش بدین صورت است که مردم عزیز در هر نقطه ای از زمین که هستند، با جمع آوری فیلتر سیگار یا زباله های رها شده در طبیعت، علاوه بر تحت تأثیر قرار دادن افراد حاضر در آن منطقه، می توانند ویدیویی از این کار زیبایشان برای ما ارسال کنند تا ما با انتشار این ویدیو، توجه همه را نسبت به عواقب بی توجهی به طبیعت جلب کنیم. گروه ما نیز برای تشکر از این عزیزان، هدیه ای تقدیم آن ها خواهد کرد که می تواند نهال یا یکی از محصولات سبز فروشگاهمان باشد.

سعی ما بر این است که بتوانیم هر سال، چندین کمپین پاکسازی برگزار کنیم اما این کار بدون حمایت و همراهی شما امکان پذیر نیست. برای اطلاع از فراخوان های گروه و اطلاع از نحوه مشارکت می توانید در پیج اینستاگرام یا لینکدین همراه ما باشید.

هزینه این کمپین ها به صورت کامل توسط اعضای گروه تأمین می شود. در صورت تمایل می توانید از طریق لینک زیر که فرم مربوط به حمایت مالی می باشد، ما را در برگزاری هر چه بهتر این کمپین ها یاری بفرمایید.

ما همواره سپاسگزار شما عزیزان هستیم.

بخشی از مشارکت های شما

فهرست