کمپین رهاسازی پرنده

با یاری شما، نمی گذاریم که هیچ پرنده ای در قفس بماند!

حتما شما هم پرندگان رنگارنگی را که به جرم زیبایی و خوش صدایی در قفس زندانی شده اند و حق پرواز کردن را ندارند، را دیده اید؟ پرندگانی که باید در طبیعت زندگی کنند اما در قفس افتاده و راهی جز آواز خواندن ندارند. آوازی که از غصه و دلتنگی دلش بیرون می آید! ما انسان ها خودخواهانه حق پرواز کردن را از این موجودات گرفته ایم و آنها را در قفس انداخته ایم. مایی که خودمان طاقت یک روز زندانی شدن را نداریم! ما انسان ها که حقوق پرندگان را پایمال کردیم. متاسفانه این رفتارها با پرندگان ناشی از خودخواهی انسان ها بوده و هیچ حمایتی از حقوق پرندگان که خداوند نعمت پرواز کردن را به آنها عطا کرده نمی شود. پولی که از راه آزار حیوانات به دست می آید!

وارد بازار پرنده فروشی که می شوی دلت می گیرد. رفتارهای غیرانسانی با موجوداتی که نفس می کشند. کسب درآمد از راه حبس پرندگان و خرید و فروش شان دیده می شود. پرندگانی که دهانشان از شدت تشنگی باز مانده و از تقلا کردن برای رهایی خسته شده اند. کمی جلوتر که میروی ده ها جوجه مرغ مینا را می بینی که داخل یک جعبه به انتظار غذا مانده اند. سمت شان که می روی از گرسنگی منقارشان را باز و طلب غذا می کنند. فروشنده این جوجه ها می گوید: یک ماه فقط طول می کشد که دستی شود! غذا را خودت به او بده تا به تو عادت کند! یکی از آنها را برمی دارد و با سرنگی بزرگ، آب را در حلق پرنده بی زبان می فشارد. جوجه مرغ مینا از شدت تشنگی ناچارست به همین شیوه آب را بخورد، یکباره آب داخل سرنگ داخل حلقش تزریق می شود. ظلمی آشکار در جلوی چشمانمان اتفاق می افتد. پرنده ای که بخاطر «دستی شدنش»! باید عذاب بکشد تا بزرگ شود.

آن طرف تر طوطی سبز رنگی در دستان فروشنده اش مچاله می شود! چند بار سعی می کند فرار کند، اما آنقدر با دستهای فروشنده برخورد می کند که بی حال می شود و بالاخره بدون هیچ حرکتی روی دستان فروشنده می ایستد. لبخند شیطانی فروشنده را می بینم که با خوشحالی می گوید، دستی است! این طوطی نوکتان نمی گیرد و روی دستتان می ماند! آن فروشنده که خوشحال هم هست قیمت طوطی در دستش را دو برابر قیمت قبلی اش می گذارد!

دیدگاه اسلام در مورد نحوه رفتار با حیوانات

پیامبر اکرم (ص): خداوند لعنت کند کسی را که حیوانی را زندانی کند همه ما زندگی همراه با آزادی و رفاه را دوست داریم. همانطور که حضرت علی (ع) فرمودند باید هر چه را که برای خود دوست داریم را برای دیگر افراد و جانداران نیز دوست بداریم. طبق تعلیمات اسلام انسان ها نمایندگان و خلیفه خداوند بر روی زمینند، و دقیقاً به همین دلیل وظیفه دارند تا مراقب تمامی دیگر مخلوقات خداوند اعم از نباتات و حیوانات باشند.همچنین از پیامبر (ع) نقل شده که فرمود: لعن الله من مثل بالحیوان او حبس؛ ؛ «خداوند لعنت کند کسی را که حیوانی را مثله کند یا آن را زندانی کند.» در گذشته بسیاری از مسلمانان صدر اسلام پرندگان را با هدف آزاد کردن خریداری می کردند. خوب است که نذرها و عهدهای ما با خدا از این قبیل کارها باشد.

نحوه مشارکت در کمپین

گروه محیط زیستی ایران سبز در راستای فعالیت های خود در حوزه محیط زیست، «کمپین رهاسازی پرنده» یا «کمپین آزادسازی پرنده» را ایجاد کرد. هدف از برگزاری این کمپین، اعطای حق زندگی آزادانه در طبیعت به تمام پرندگان است. پرندگانی که با خودخواهی توسط انسان ها در قفس اسیر شده اند.

شما می توانید از طریق وبسایت، به تعداد موردنظرتان به نام خود یا عزیزانتان پرنده آزاد کنید. این پرندگان از میان پرندگان وحشی اسیر شده در قفس انتخاب می شوند و پس از تعیین زمان و مکان مناسب آزادسازی، در طبیعت رها می شوند. ما پس از ثبت درخواست رهاسازی شما، سندی را آماده کرده و خدمت شما ارسال می کنیم. ویدیو رهاسازی پرنده نیز، پس از برگزاری کمپین خدمتتان ارسال می شود.

امیدواریم بتوانیم با یاری و همراهی شما عزیزان، گام هایی مثبت در جهت حمایت از حیوانات برداریم و به کمک این کمپین، نگذاریم که هیچ پرنده ای در قفس و زندان انسان ها بماند.

شما می توانید از طریق لینک زیر، با ما در این کمپین همراه باشید.

ویدیویی از کمپین رهاسازی پرنده

 

فهرست