همه چیز درباره گیاه بنجامین (از معرفی انواع تا نگهداری گیاه)

به وبلاگ فروشگاه محیط زیستی ایران سبز خوش آمدید. در این مقاله سعی کردیم تا همه چیزهای لازم برای خریداری و نگهداری گیاه بنجامین را بیان کنیم. در این مقاله در ابتدا به معرفی گیاه بنجامین پرداختیم و سپس نحوه نگهداری و انواع این گیاه را معرفی کردیم. در انتهای مطلب نیز مشکلات رایج بنجامین و راه حل آن ها بیان شده است. همراه ما باشید…

گیاه بنجامین یکی از بهترین گیاهان برای بهبود کیفیت هوا در داخل خانه است، آن یکی از گیاهانی هستند که میزان حذف بالایی در مواد سمی مانند فرمالدهید، بنزن و تری کلرواتیلن از هوای داخلی آلوده را دارند. یکی از زیباترین درختچه های آپارتمانی که حضورش در خانه، زیبایی دکوراسیون را چندین برابر می‌کند، فیکوس بنجامین است. بنجامین علاوه بر زیبایی و آوردن حس طبیعت به خانه، سبب تصفیه هوای اتاق و اکسیژن سازی در خانه نیز می‌شود. نگهداری بنجامین به دقت نسبتا زیادی نیاز دارد اما با کمی توجه و تأمین نیازهای آن، سالیان سال برای شما سبز می‌ماند و در کنار شما قد می‌کشد.

گیاه بنجامین

گیاه بنجامین با نام انگلیسی Ficus benjamina از خانواده موراسه و بومی جنوب، جنوب شرقی و جنگلهای استوایی آسیا به ویژه هندوستان و استرالیا است. این درختچه زیبا دارای برگ های چرمی، بیضی شکل و نوک تیز است و شاخه ها خاصیت ارتجاعی و آویزان دارند. برگ ها هنگام رویش در جواني به رنگ سبز روشن هستند و به مرور زمان به رنگ سبز تيره در مي‌آيند. نگهداری بنجامین ابلق در آپارتمان نیازمند نور نسبتا زیادی است تا برگها رنگ زیبای خود را از دست ندهند.

جالب است بدانید بنجامین در محیط باز تا ارتفاع ۵ متر هم می‌رسد اما در آپارتمان ارتفاع کمتری دارد. ارتفاع این درختچه زیبا و تنه چوبی و پیچ خورده آن، موجب می‌شود که برای دکوراسیون های مدرن ادارات، شرکت ها و خانه های مسکونی بسیار مناسب باشد. اين درختچه زيبا سالها عمر مي‌کند و براي نگهداري در آپارتمان و پاسيو کاملاً مناسب است.

با توجه به نتایج  تحقیقات انجام شده در پژوهش هوای پاک ناسا، بعضی از گیاهان دارای قدرت سم زدایی از هوای اتاق هستند. یکی از این گیاهان منحصر به فرد درختچه زیبای فیکوس بنجامین است که در ردیف های بالای لیست خودنمایی می‌کند.

علاوه بر قدرت پاکسازی هوا، گل بنجامین از درختچه های محبوب در نظریه فنگ شویی نیز محسوب می‌شود، این نظریه عقیده دارد که گیاهان با جذب انرژی مثبت موجود در کائنات، سعادت و خوش اقبالی را به ما هدیه می‌دهند و وجود آنها برای داشتن یک فضای پر انرژی در خانه و محیط کار ضروری است. بنابر این درخت بنجامین به دلیل جذب انرژی های مثبت و قدرت بالا در تصفیه هوا گزینه مناسبی برای ادارات، شرکت ها و فضای آپارتمان نشینی است.

خرید انواع گیاه بنجامین و سایر گل و گیاهان آپارتمانی در فروشگاه محیط زیستی ایران سبز

شرایط نگهداری بنجامین

آبیاری: برای آبیاری گیاه بنجامین، از آب جوشیده یا بدون املاح استفاده کنید، آب را از قبل در جایی ساکن قرار دهید تا کلر آن از بین برود. رعایت نکات زیر برای آبیاری بنجامین ضروریست :

  • استفاده از آب ولرم برای گیاه مطلوب تر است.
  • اجازه دهید رویه خاک خشک شود سپس اقدام به آبیاری کنید. برای پی بردن به خشکی خاک لازم است انگشت خود را تا بند اول داخل خاک فرو برده و در صورت خشک بودن خاک، اقدام به آبیاری کنید.
  • آب سرد برای این گیاه مضر است.
  • در فصول گرم تعداد دفعات آبیاری را بیشتر کنید و در روزهای سرد آن را کاهش دهید.

تابش نور: گیاه بنجامین به نور زیاد غیر مستقیم نیازمند است. بهتر است این گیاه را در محیط دارای نور زیاد مانند پشت پنجره شرقی یا جنوبی قرار دهید تا کمبود نور باعث ریزش برگها نشود. دقت کنید که نور مستقیم آفتاب باعث سوختگی و از بین رفتن برگها می‌شود.

دمای هوا: گیاه بنجامین در دمای ۱۵ الی ۲۵ درجه سانتی گراد می‌تواند بهترین عملکرد را داشته باشد. توجه داشته باشید که این گیاه به سرمای بیش از حد حساس است. بنابراین از قرار دادن آن در نزدیکی پنجره های دارای درز و یا وسایل سرمایشی خودداری کنید. شوک تغییرات دمایی ناگهانی نیز برای بنجامین مضر است و سبب ریزش برگهای آن می‌شود.

کوددهی: بنجامین به کوددهی زیادی نیاز ندارد اما برای رشد بهتر و بیشتر گیاه می‌توانید در فصول رشد آن را تقویت کنید. برای کود دهی گیاه بهتر است هر ۳ هفته یکبار از کود مخصوص بنجامین و یا کود مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده کنید.

خاک گیاه: خاک سبک با زهکشی بالا برای این گیاه مناسب است تا آب اضافی را از خود عبور دهد و در عین حال با دارا بودن پرلیت یا پوکه، رطوبت خاک را حفظ کند. بهترین خاک برای گیاه بنجامین خاک و کود آماده و یا کمپوست است.

رطوبت: بنجامین گیاه رطوبت دوستی است و در صورتی که رطوبت آن کم باشد دچار ریزش برگ، خشکی و شکنندگی برگها و بیحال شدن ساقه ها می‌شود. جهت تامین رطوبت درخت بنجامین می‌توانید یک ظرف آب در نزدیکی آن قرار دهید تا با تبخیر سطحی آب، رطوبت گیاه تامین شود. بهترین روش برای تامین رطوبت بنجامین استفاده از روش جزیره است. در این روش باید زیر گلدانی گیاه را پر از آب و سنگ کنید و آن را زیر گلدان قرار دهید به طوری که انتهای گلدان با آب در تماس نباشد و روی سنگها قرار بگیرد.

همچنین می‌توانید هفته ای دو بار آب را بر روی برگ های گیاه اسپری کنید. مقدار آب اسپری شده نباید زیاد یاشد و در حد نشستن شبنم بر روی برگ ها کافی است. غبار پاشی روزانه در صبح و عصر از ریزش برگها جلوگیری می‌کند اما در صورت ظاهر شدن لکه های قهوه ای روی برگ، غبارپاشی را متوقف کنید.

هرس گیاه بنجامین

هرس کردن گیاه بنجامین، در صورتی که به سقف برسد یا می خواهید آن را کوچک تر کنید ،ضروری است، در این روش زمانبندی مهم است. هرس باید زمانی انجام شود که گیاه به طور فعال در حال رشد نباشد، بیشتر گیاهان در بهار و تابستان فعال هستند.

در زمستان, گیاه به خواب رفته و مستعد آسیب است، بنابراین زمستان بهترین زمان برای هرس کردن گیاه بنجامین است. هم چنین باید شاخه های مرده را هرس کنید و برگهای مرده را بردارید تا از گسترش بیماری و عفونت های قارچی جلوگیری کنید که می تواند به شدت بر گیاه شما تاثیر بگذارد و به آن آسیب بزند.

خرید انواع گیاه بنجامین و سایر گل و گیاهان آپارتمانی در فروشگاه محیط زیستی ایران سبز

انواع گیاه بنجامین

1- گیاه بنجامین ابلق

این نوع از بنجامین دارای برگ های سبز روشن با لکه هایی از رنگ سفید یا کرم است. در بنجامین ابلق شاخه ها نسبت به انواع دیگر بیشتر آویز شده و به دلیل رنگ برگها به نور بیشتری نیاز دارد.

2- گیاه بنجامین بلک (سیاه)

بنجامین بلک دارای برگ های سبز تیره و نزدیک به سیاه است. بافتن تنه در این بنجامین بسیار رایج و پرطرفدار است. برگهای این گیاه در واقع چند رنگ است به دلیل اینکه در ابتدای رویش به رنگ سبز روشن و رفته رفته به رنگ سبز تیره و سپس سیاه در می‌آیند و همین امر در زیبایی این گیاه تاثیر بسزایی دارد. این نوع بنجامین هم مثل بقیه اعضای خانواده‌اش به تنش‌های محیطی حساس است و هر تغییر ناگهانی باعث ریزش برگ‌هایش می‌شود.

3- فیکوس بنجامین آمستل

بنجامین آمستل دارای برگهای باریک و کشیده به رنگ سبز و شاخ و برگ انبوه است که زیبایی آن را دو چندان کرده است. نگهداری این گونه مانند باقی بنجامین ها است اما دارای مقاومت بیشتر و نگهداری آسانتر است. این درختچه نور فراوان اما غیرمستقیم را دوست دارد و مانند دیگر اعضای خانواده اش اگر آن را مدت طولانی در سایه قرار دهید برگ‌هایش شروع به ریزش می‌کنند. پس بهترین مکان برای قرار دادن گلدان بنجامین پشت پنجره جنوبی خانه است. همچنین غبارپاشی گیاه با اسپری آب هر دو روز یک‌بار توصیه می‌شود.

4- بنجامین سبز

بنجامین سبز رایج ترین گونه در این خانواده است و دارای برگهای بیضی شکل با رنگ سبز روشن است.

5- فیکوس بنجامین ناتاشا

یکی دیگر از انواع بنجامین، بنجامین ناتاشا یا ناتاسیا است. تفاوت این گونه از بنجامین با سایرین، داشتن برگ‌هایی دراز و باریک‌تر و ارتفاع کوتاه است. همچنین رنگ برگ‌ها نسبت به بقیه تیره‌تر (سبز تیره) است. این گیاه زیبا می‌تواند تنها تا ارتفاع  60 تا 80 سانتی‌متر برسد. دقت کنید که این گیاه به جابه جایی حساس است و ممکن است برگ هایش با تغییر مکان گلدان بریزد. پس گلدان را در مکانی با نور روشن قرار دهید و آبیاری آن را فراموش نکنید تا همیشه سالم بماند و سالیان سال به خانه‌تان زیبایی ببخشد.

6- بنجامین ویاندی

یکی از انواع بنجامین که برگ‌های کوچکتری نسبت به بقیه دارد، بنجامین ویاندی است. تفاوت برگهای بنجامین ویاندی با بقیه انواع بنجامین علاوه بر کوچک بودن، فرورفتگی (قوس) برگ‌ها هم هست. برگ‌های گیاه سبز تیره و دارای ظاهری براق هستند. این درختچه به دلیل جثه کوچکتر می‌تواند در ساخت بونسای مورد استفاده قرار بگیرد. البته این نوع بنجامین هم علاوه بر عنصری دکوراتیو، یک تصفیه‌کننده هوا هم محسوب می‌شود.

خرید انواع گیاه بنجامین و سایر گل و گیاهان آپارتمانی در فروشگاه محیط زیستی ایران سبز

مشکلات رایج در گیاه بنجامین و راه حل آن ها

درخت بنجامین نگهداری آسانی دارد اما نسبت به جا به جایی و تغییر نور، دما و رطوبت حساس است و زمانی که گیاه را به خانه می‌آورید دچار استرس تغییر مکان می‌شود و اگر آن را از محیطی با نور کافی و رطوبت مناسب به فضای کم نور و خشک منتقل کنید باعث پژمردگی، زرد شدن و ریزش برگ ها و حتی منجر به نابودی کامل گیاه می‌گردد.

ریزش برگ های بنجامین

رایج ترین مشکل گزارش شده و درخواست برای کمک، این است که برگ های بنجامین می ریزند و در میزان بالا ظاهر خوبی ندارد، اما کاملاً طبیعی است و چیزی نیست که واقعاً نگرانش باشید. این اتفاق می افتد چون گیاه شما کاملاً هوشمند است و نسبت به تغییر حساس می باشد، از برگ ها در زوایا و موقعیت های مشخصی می خواهد تا نور موجود را به حداکثر برسانند و به فتوسنتز اجازه عملکرد مناسب می دهد.

زمانی که می چرخانیدش، یا گیاه خود را حرکت می دهید، پویایی نور به صورت انبوه تغییر می کند و گیاه با ریزاندن برگ ها و رشد دوباره باعث رشد بهینه آن خواهد شد. این یک مهارت هوشمندانه است اما می تواند یک ظاهر زشت ایجاد کند، پس باید به شدت مراقب باشید. به عنوان یک قاعده کلی، گیاهان کوچک تر کم تر برگ ریزی دارند در مقایسه با گیاهان با قد بلندتر و بزرگ تر.

برای جلوگیری و دوری از این مشکل کارتان راحت و ساده است؛ زمانی که گیاه شما یک جای ثابت دارد، آن را به اطراف حرکت ندهید، جایی برای آن پیدا کنید که در آن ممکن است تمام سال دور از تغییرات دمای گسترده بماند.

زرد شدن لبه برگ های گیاه بنجامین

این به طور معمول نشانه ای است که به تدریج می خزد و به سمت برگ های جدید گسترش می یابد.در بیشتر موارد، این ناشی از کمبود غذایی طولانی است. برای حل این مشکل و جلوگیری از نفوذ آن به برگ های بیشتر، باید به گیاه خود غذا دهید اما نه زیاد. دستورالعمل های روی پاکت یا بطری را دنبال کنید و از مقدار گفته شده تجاوز نکنید.

خرید بنجامین

گیاه بنجامین از جمله بهترین گیاهان برای نگهداری در خانه، اداره یا محل کار است که قابلیت سم زدایی از فضای اطراف خود را دارد و هوای محیط خود را تمیز می گرداند. برای خرید انواع گیاه بنجامین به صورت آنلاین، می توانید هم اکنون به فروشگاه محیط زیستی ایران سبز مراجعه کنید و با خرید از این فروشگاه، بنجامین را درب منزل خود تحویل بگیرید. برای مشاهده و خرید سایر گل و گیاهان آپارتمانی می توانید به دسته بندی گل و گیاه فروشگاه ما مراجعه کنید.

منابع: ایران درخت ، نمناک

 

 

 

 

Tags: , , , , , , , , , , , ,

Related Posts

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست