همه چیز درباره گیاه میخک هندی (از نگهداری تا درمان گیاه)

به وبلاگ فروشگاه محیط زیستی ایران سبز خوش آمدید. در این مقاله سعی داریم تا همه چیزهایی را که لازم است شما برای خرید و نگهداری و درمان گیاه میخک هندی بدانید را بیان کنیم. این گیاه زینتی زیبا از مناسب ترین گیاهان برای فضای سبز و به عنوان پرچین و یا جلوگیری از دید در تراس می باشد، چرا که ارتفاع آن در هوای آزاد به ده ها متر هم می رسد. همچنین به شکل شاخه بریده در داخل منازل نگهداری شده و انواع مینیاتوری و پایه کوتاه آن به عنوان بونسای بسیار پرطرفدار می باشد.

میخک هندی

پیت استروم یا میخک هندی گیاه زینتی همیشه سبز از خانواده Thymelaceae می باشد. این گیاه گلدار بومی مناطق چین و ژاپن بوده و در مناطقی همانند  شمال کشور ایران نیز به عنوان یک گیاه زینتی با شاخه های چوبی و ظریف که در انتها به برگ های سبز و زیبا وصل می شوند، برای طراحی فضای سبز و محوطه سازی باغ ها و یا داخل آپارتمان ها کشت و نگهداری می شود.

گیاه میخک هندی به شکل یک درختچه همیشه سبز گلدار با گل های سفید معطر می باشد که اردیبهشت ماه شکفته می شوند و زیبایی این گیاه را دوچندان می سازند. گل های گیاه دارای پنج گلبرگ سفید بوده که هر گلبرگ حدود یک سانت طول دارد و پس از گل دهی، گل ها تبدیل به میوه هایی زالزالک مانند می شوند. برگ های گیاه تخم مرغی شکل، ضخیم، نوکدار، چرمی و براق بوده که اکثرا سبز رنگ هستند؛ اما نمونه های ابلق با حاشیه های کرم، سفید هم وجود دارد.

نگهداری و پرورش بونسای میخک هندی در آب و هوای تهران و کرج هم امکان پذیر است. اما در سایر مناطق ایران به علت حساسیت گیاه به سرمای طولانی و خشک، نگهداری از آن در هوای آزاد امکان پذیر نبوده و باید در داخل گلخانه نگهداری شود.

جهت خرید گیاه میخک هندی و یا انواع گل و گیاه، می توانید به فروشگاه محیط زیستی ایران سبز مراجعه کنید

شرایط نگهداری میخک هندی

گیاه میخک هندی علاوه بر زیبایی فوق العاده ای که دارد، گیاهی کم توقع می باشد که به راحتی در منزل و یا بالکن و باغچه قابلیت نگهداری دارد.

نکته مهم در نگهداری از بونسای میخک هندی، سمی بودن تمام قسمت های گیاه برای انسان و تعداد زیادی از حیوانات خانگی می باشد. از آنجا که در اثر بلیعدن و حتی تماس گیاه نیز عوارضی را برجای خواهد گذاشت، باید در نگهداری از آن نهایت دقت را به عمل آورد.

در ادامه راجع انواع نیازهای گیاه میخک هندی صحبت خواهیم کرد.

آبیاری: میخک هندی آبیاری ساده‌ای دارد. برای آن که بهترین رشد از این گیاه را تجربه کنید، لازم است که آبیاری آن در شرایط متوسط و معقول پیش برود. اگر چه میخک هندی تا حدودی به کم آبی مقاومت دارد، اما دقت داشته باشید که آبیاری بیش از حد، بسیار سریع به این گیاه آسیب می‌رساند. به ویژه در فصل زمستان حتما میزان آبیاری آن را کاهش داده و مراقب باشید تا خاک بیش از حد مرطوب نشود. برای هر دوره از آبیاری هم بررسی کنید که حتما ۲ سانتی متر بالای خاک خشک باشد و سپس آبیاری را انجام دهید.

تابش نور:گیاه میخک هندی به نور متوسط نیاز دارد و نباید به صورت مستقیم در معرض تابش نور خورشید باشد. معمولا توصیه می‌شود که این گیاه را در فصل تابستان به سمت بخش‌های نورگیر شرقی خانه برده و در فصل زمستان به نزدیکی نورگیرهای جنوبی بیاورید. دریافت نور باید متوسط بوده و در ساعات تندی تابش، گیاه در سایه نگهداری شود. اگر تصمیم به نگهداری میخک هندی در منزل دارید، حتما این جا به جایی‌ها را در نظر داشته باشید.

در صورتی که محل زندگی شما در جایی است که بادهای تندی وزیده می‌شوند، در چنین شرایطی، گیاه را در موقعیت امنی قرار دهید تا بر اثر وزش باد شدید، برگ‌ها و ساقه‌های آن آسیب نبینند. برای نگهداری بونسای میخک هندی این موضوع اهمیت بیشتری خواهد داشت.

دمای هوا: گیاه میخک هندی قادر به تحمل شرایط دمایی متغیر بوده و حتی نسبت به سرما مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد. مقاومت این گیاه تا منفی ۵ درجه سانتی گراد بوده و تا این درجه سردی هوا، سلامت خود را حفظ می‌کند. البته برای مقادیر دمای منفی بیش از این، وارد چرخه یخ زدگی خواهد شد. به واقع نگهداری دمای میخک هندی در زمستان به این ترتیب باید با ملاحظاتی همراه باشد.

کوددهی: برای آن که گیاه چرخه رشد مناسبی را پشت سر بگذارد، لازم است که وضعیت خاک مناسب بوده و در صورت نیاز از کودهای مغذی برای آن استفاده شود. بیشتر مواقع توصیه می‌شود که در فصول گرم سال، کوددهی به خاک گلدان انجام شود تا پرورش میخک هندی مطابق استانداردهای آن پیش رود.

خاک گیاه: حتما لازم است که خاک گلدان یا به هر شکلی محل کاشت گیاه میخک هندی، از نوع زهکشی شده و متخلخل باشد. این موضوع در فضای باز و برای نگهداری میخک هندی در آپارتمان، هر دو صدق می‌کند. اگر از متخصصان این حوزه بپرسید، ترکیب ماسه و کوکوپیت را برای خاک میخک هندی پیشنهاد می‌کنند. در صورتی که خاک مناسبی برای این گیاه مورد استفاده قرار بگیرد، نتیجه به مراتب بهتری در رشد و نمو میخک هندی حاصل خواهد شد.

هرس میخک هندی: هرس کردن میخک هندی، باید در فصل بهار صورت گرفته و نظم و ترتیب در هرس کردن این گیاه، باعث رشد بهتر آن خواهد شد. در نظر داشته باشید که اگر شاخه‌های قدیمی و کهنه را به موقع هرس نکنید، شاخه‌های جوان و تازه رشد خوبی نخواهند داشت.

جهت خرید گیاه میخک هندی و یا انواع گل و گیاه، می توانید به فروشگاه محیط زیستی ایران سبز مراجعه کنید

تکثیر میخک هندی

برای تکثیر گیاه میخک هندی 2 راه وجود دارد:

1- روش کشت میخک هندی با بذر

برای کشت با بذر در تابستان که بذرها رسیده اند، آن ها را جمع آوری کرده و اقدام به کشت می نمایند.

2- روش کشت قلمه میخک هندی

در این روش می توان از دو نوع قلمه استفاده نمود یا از قلمه چوبی در تابستان که در انتهای آن تعدادی برگ باشد و یا قلمه نیمه چوبی بدون برگ در پاییز. در هر دو حالت قلمه در بستر مرطوب، روشن و به دور از نور مستقیم خورشید کشت می گردد تا ریشه دهی صورتی گیرد. توجه کنید که بستر مناسب برای قلمه زنی ماسه بادی می باشد.

جهت خرید گیاه میخک هندی و یا انواع گل و گیاه، می توانید به فروشگاه محیط زیستی ایران سبز مراجعه کنید

مشکلات رایج در گیاه میخک هندی و راه حل آن ها

از جمله آفات و بیماری‌های میخک هندی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • زرد شدن برگ‌ها که نتیجه آبیاری بیش از حد است.
  • سوختن برگ‌های گیاه که بر اثر قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم نور خورشید برای طولانی مدت اتفاق می‌افتد. در واقع میخک هندی عوارض نور و آفتاب تند را به شکل برگ‌های سوخته و تخریب شده نشان می‌دهد.
  • حمله کنه به گیاه باعث تار عنکبوت بستن برگ‌های آن و خوردگی آن‌ها خواهد شد.
  • گرمای بیش از حد محیط، موجب می‌شود تا برگ‌های گیاه خشک شده و ظاهری چروکیده به خود بگیرند.
  • سیاه رنگ شدن برگ‌ها نیز حاصل قرار گرفتن میخک هندی در مجاورت هوای بسیار سرد برای مدت زمان بیش از حد معمول خواهد بود.
  • در صورتی که خاک دچار کسری مواد مغذی باشد، رشد گیاه متوقف شده یا کج و معوج خواهد شد.
  • قارچ میخک هندی نیز باعث نرم شدن و از بین رفتن حالت شفاف و براق برگ‌های گیاه شده و به بدنه آن نیز سرایت می‌کند.

خرید میخک هندی

گیاه میخک هندی، گیاه زیبای زینتی است که از جمله مناسب ترین گیاهان برای فضای سبز خانه، فضای کار و یا اماکن تجاری می باشد. گیاه میخک هندی علاوه بر زیبایی فوق العاده ای که دارد، گیاهی کم توقع می باشد که به راحتی در منزل و یا بالکن و باغچه قابلیت نگهداری دارد. برای خریداری انواع میخک هندی می توانید به فروشگاه محیط زیستی ایران سبز مراجعه کنید. برای مشاهده و خرید آنلاین سایر گل و گیاهان آپارتمانی، حتما به دسته بندی گل و گیاه فروشگاه ما سر بزنید.

 

Tags: , , , , , , , , ,

Related Posts

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست