گرمایش مادرمان زمین و روند جهش آن

folder_openمحیط زیست
commentبدون دیدگاه

سلام خدمت همراهان عزیز گروه محیط زیستی ایران سبز، امروز میخواهیم در مورد گرمایش زمین صحبت کنیم که موضوعی بسیار مهم برای کشورها است همچنین شما میتوانید با عضویت در گروه ما فعالیت های مختلف محیط زیستی انجام دهید و به محیط زیست و دیر گرم شدن زمین کمک کنید با فعالیت هایی مثل کاشت درخت و یا هدیه درخت به عزیزانتان در این فعالیت همکاری و مشارکت داشته باشید. با ما همراه باشید تا مطالبی را در این خصوص خدمتتان ارائه کنیم.

روند گرمایش جهانی کماکان ادامه دارد. تحلیل‌های مستقل ناسا و NOAA از دمای سطح زمین در سال ۲۰۱۹ نشان می‌دهد که سال گذشته دومین سال گرم سیاره زمین از سال ۱۸۸۰ تا کنون بوده است.

رکورد گرم‌ترین سال زمین در سال ۲۰۱۶ ثبت شد و اکنون سال ۲۰۱۹ در رده بعدی قرار دارد. همه شواهد ادامه روند گرم شدن سیاره زمین را نشان می‌دهد. پنج سال گذشته گرم‌ترین سال‌های زمین در طول ۱۴۰ سال اخیر بوده‌اند.

بر اساس اطلاعات دانشمندان ناسا میانگین دمای سیاره زمین در سال ۲۰۱۹ حدود ۰/۹۸ درجه سانتی‌گراد از میانگین دمای زمین از سال ۱۹۵۱ تا ۱۹۸۰ بیشتر بوده است.

دهه گذشته به وضوح گرم‌ترین دهه در طول تاریخ ثبت شده است. و جالب این که از دهه ۱۹۶۰ تا کنون هر دهه گرم‌تر از دهه قبل بوده است.

دانشمندان با استفاده از مدل‌های اقلیمی و تحلیل‌های آماری داده‌های دمایی زمین به این نتیجه رسیدند که دلیل اصلی افزایش دمای زمین افزایش مقدار گازهای گلخانه‌ای، همچون دی‌اکسید کربن، در جو است. اتفاقی که بر اثر فعالیت‌های انسان رخ داده و امری طبیعی نیست.

در اثر این اتفاق میانگین دمای زمین افزایش پیدا کره است،‌ اما مقدار افزایش دما در نقاط مختلف سیاره متفاوت است. به طور مثال نواحی قطبی زمین از سال ۱۹۷۰ تا کنون حدود سه برابر سریع‌تر از دیگر نقاط جهان گرم شده‌اند.

افزایش دمای جو و اقیانوس منجر به پدیده‌های جوی شدیدی می‌شود که در طول تاریخ کمتر مشابه آن را دیده‌ایم. پدیده‌هایی مانند موج‌های گرما، آتش‌سوزی‌های گسترده و بارش شدید باران که در چند سال اخیر با نمونه‌های واضحی از آن‌ها مواجه شده‌ایم.

یکی از راهکارهای مفید برای جبران و کاهش گرمای زمین، اضافه کردن درخت به زمین یا کاشت نهال است. اگر برایتان امکان دارد، در باغچه یا حیاط محل زندگی تان، درخت، درختچه یا گیاه بکارید تا به نوبه خود در جبران گازهای گلخانه ای تولید شده سهمی داشته باشید. شرکت رویش گستر فردا تحت عنوان گروه محیط زیستی ایران سبز (iranrecycler) چندین سال است که فعالیت خود را در زمینه برگزاری کمپین های درختکاری و کاشت نهال آغاز کرده است و تا به الان چندین هزار نهال توسط گروه ما در کشور عزیزمان کاشته شده است. اگر شما نیز می خواهید سهمی در این کار داشته باشید، می توانید با شرکت در کمپین درختکاری ایران سبز و تکمیل فرم هدیه نهال، با نام خود یا عزیزانتان نهال یا درخت بکارید.

با این که دمای متوسط سیاره زمین در حال افزایش است و به طور کلی با گرمایش جهانی روبه‌رو هستیم، اما این به آن معنا نیست که تمام نقاط سیاره در حال گرم شدن هستند. در واقع چیزی که با آن مواجهیم تغییر اقلیم است. به طور مثال بخش‌هایی از هند در هفته‌های اخیر سردترین دوران خود را در ۴۴ سال اخیر تجربه کرده‌اند. کاهش شدید دما در بخش‌هایی از هند منجر به مرگ حدود ۱۳۰ نفر شده است.

بدون شک اتفاق اخیری که در هند شاهد آن بودیم گرمایش جهانی را نقض نمی‌کند و همان‌طور که اشاره شد این تغییر اقلیم است که تهدیدی جدی برای آینده سیاره ماست.

کاشت درخت: کاشت درختان، یا حتی داشتن باغ کارکنان، راهی عالی برای افزایش رفاه کارکنان و جبران بیشتر انتشار کربن و گرمایش زمین ناشی از آسیب شرکت هاست. اگر فضایی برای کاشت درختان  خود ندارید، می توانید کاشت نهال را به گروه محیط زیستی ایران سبز بسپارید. شما می توانید با شرکت در کمپین درختکاری ایران سبز، به نام سازمان یا اعضای سازمان نهال بکارید و سند یا شناسنامه هدیه درخت که حاوی لوکیشن و عکس نهال است را از ما دریافت کنید. هدیه نهال یا درخت می تواند هدیه ای بسیار مناسب در مناسبت های مختلف مانند تولد، سالگرد و یا یادبود عزیزان از دست رفته باشد. این کار می تواند تأثیر شگرفی در کاهش رد پای کربن سازمان ها، شرکت ها یا اشخاص داشته باشد.

چه به سر سیاره مادری‌مان آمده؟

پس از انقلاب صنعتی، به خصوص در دهه‌های اخیر، با افزایش مصرف سوخت‌های فسیلی مقدار قابل توجهی از گازهای گلخانه‌ای، به ویژه دی‌اکسید کربن، وارد جو شدند. تاثیر گازهای گلخانه‌ای، همان‌طور که از اسم‌شان پیداست، به دام انداختن گرما در جو زمین است. نور خورشید وارد جو می‌شود، به سطح زمین برخورد می‌کند و در راه بازگشت با سدی به نام گازهای گلخانه‌ای مواجه می‌شود که گرما را در درون جو نگه می‌دارد.

آن‌طور که به نظر می‌رسد بازگشت به شرایط قبل غیرممکن است و اکنون تنها راه کنترل شرایط موجود است.

سخن آخر

ما بخشی از اکوسیستمی هستیم که در آن همه‌چیز به هم مرتبط است و هر یک از اقدامات ما یک زنجیره علت و معلولی می‌سازد که در نهایت بر سیاره و آینده ما تأثیر می‌گذارد. رد پای کربن ما هم بخشی از این اکوسیستم است. تغییرات کوچک در زندگی هر یک از ما، می‌تواند نقش بزرگی در سرنوشت این سیاره داشته باشد.

گازهای گلخانه‌ای، همچون بخار آب و دی‌اکسید کربن، میلیاردها سال در جو زمین وجود داشته‌اند و نقشی تعیین‌کننده در شکل‌گیری حیات در زمین ایفا کرده‌اند. وجود گازهای گلخانه‌ای یکی از دلایل دمای مناسب زمین است. اما اتفاقی که در چند دهه اخیر رخ داده باعث تغییر شرایط طبیعی جو زمین شده است. فعالیت‌های صنعتی، کشاورزی، و دام‌پروری انسان باعث ورود مقدار زیادی دی‌اکسید کربن به جو شده است. اتفاقی که باعث افزایش تاثیر اثر گلخانه‌ای جو و در نهایت افزایش دمای سیاره زمین شده است.

شرکت رویش گستر فردا تحت نام گروه محیط زیستی ایران سبز (iranrecycler) فعالیت خود را از سال 99 در زمینه فعالیت های محیط زیستی آغاز کرده است و تا به الان ده ها کمپین مختلف محیط زیستی اعم از پاکسازی طبیعت، آزادسازی پرنده و درختکاری برگزار کرده است تا سهم کوچکی جبران خسارات وارد شده به محیط زیست داشته باشد. شما نیز می توانید در این مسیر همراه ما باشید و تا حدی به جهش کاهش گرمایش زمین ما را همراهی کنید. برای اطلاع از کمپین ها و فعالیت های گروه می توانید به صفحه کمپین ها مراجعه کنید یا برای هدیه نهال به صفحه کمپین درختکاری ایران سبز مراجعه فرمایید.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Related Posts

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست