چند درصد مرغ‌های دریایی پلاستیک خورده‌اند؟!

به وبلاگ گروه محیط زیستی ایران سبز خوش آمدید. در این مطلب می خواهیم راجع پلاستیک و مرغ های دریایی صحبت کنیم که زندگی مدرن امروزی منجر به تولید زباله‌های زیادی توسط انسان‌ها شده ‌است. حجم زباله‌ها به اندازه‌ای است که اگر به درستی مدیریت نشوند، منجر به مشکلات زیادی برای انسان‌ها و محیط زیست می‌شوند.همچنین ظاهرا پلاستیک به غذای اصلی مرغ‌های دریایی تبدیل شده است؛ طوری که بیش از ۹۰ درصد مرغ‌های دریایی نوعی از پلاستیک را خورده‌اند. از کیسه‌های پلاستیکی گرفته تا تکه‌های بطری‌های پلاستیکی. پلاستیک‌ها از راه‌های مختلف وارد اقیانوس‌ها و دریاها می‌شوند.

گروه محیط زیستی ایران سبز در راستای حفظ محیط زیست و همچنین برای کاهش مصرف کیسه پلاستیکی، کیسه های پارچه ای ( متقال ) رو تولید کرده است این کیسه ها قابل شست و شو و جایگزین مناسب کیسه های پلاستیکی در خرید های روزانه هست از ساکدستی های پارچه ای سدروس می توانید به عنوان جایگزینی مناسب برای کیسه های پلاستیکی خرید و ساک های کاغذی هدیه استفاده کنید. در تولید این محصول به مقاومت دسته ها توجه شده. پارچه متقال به کار رفته علاوه بر دوام، طراحی منحصر به فرد و نوستالژیک را به آن بخشیده است. که میتوانید از سایت فروشگاهی ما آن را یا قیمت خیلی مناسب خریداری فرمایید.

پلاستیک بلای جان حیوانات

استفاده‌ی ما از مواد و محصولات پلاستیکی روز به روز بیشتر می‌شود. پس از استفاده، آن‌ها را به صورت زباله در محیط رها می‌کنیم. حالا پلاستیک‌ها شده‌اند بلای جان جانوران دیگر. بر اساس پژوهشی جدید، ۹۰ درصد مرغ‌های دریایی امروزی به همراه غذا، پلاستیک می‌خورند.

این خبری است که محققان استرالیایی با بررسی ۱۳۵ گونه از مرغ‌های دریایی داده‌اند. آن‌ها تمام تحقیقاتی که روی مرغ‌های دریای انجام شده بود را بررسی، و سپس نتایج خود را با استفاده از کامپیوتر شبیه‌سازی کردند. نتیایج تحقیقات آن‌ها هم در نشریه‌ی PNAS منتشر شده است.

«کریس ویلکاکس» (Chris Wilcox) از «سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی همسود» یا همان CSIRO روی این موضوع تحقیق کرده است. او در این باره گفته است: «این مقدار همه گیر شدن آلودگی پلاستیکی را گوش‌زد می‌کند. نتایجی که به‌دست آورده‌ایم تکان‌دهنده هستند.»

SeaBird_1

بر اساس مطالعاتی که در بین سال های ۱۹۶۲ تا ۲۰۱۰ انجام شده، حدود ۶۰ درصد از ۱۳۵ گونه‌ی مرغ دریایی، پلاستیک خورده‌اند. حدود ۲۹ درصد از آن‌ها هم تکه‌های پلاستیک در بدن‌شان داشته‌اند. جالب است که در سال ۱۹۶۰، در شکم فقط ۵ درصد از مرغ‌های دریایی مرده، پلاستیک پیدا می‌شد.

ویلکاکس می‌گوید که بر اساس تحقیقاتی که انجام داده‌اند، تخمین می‌زنند که امروزه بیش از ۹۰ درصد مرغ‌های دریایی پلاستیک بلعیده‌اند. آن‌ها هم‌چنین پیش‌بینی می‌کنند این رقم تا سال ۲۰۵۰ به ۹۹ درصد افزایش پیدا کند.

محققان به این موضوع هم اشاره کرده‌اند که در مرزهای دریای تاسمان، مرغ‌های دریایی بیشترین میزان مصرف پلاستیک را داشته‌اند. آن‌ها می‌گویند در نقطه‌هایی که تراکم پلاستیک‌ها و تعداد مرغ‌های دریایی زیاد است، این جانوران پلاستیک بیشتری خورده‌اند.

«اریک ون سبیل» (Erik van Sebille)، از دیگر دانشمندانی که روی این موضوع تحقیق کرده، می‌گوید: «ما درباره‌ی گونه‌های جانوری دیگری که در چنین مناطقی زندگی می‌کنند، مثل پنگوئن‌ها یا آلباتروس‌ها بسیار نگران هستیم.»

گروه محیط زیستی ایران سبز در راستای حفظ محیط زیست و همچنین برای کاهش مصرف کیسه پلاستیکی، کیسه های پارچه ای ( متقال ) رو تولید کرده است این کیسه ها قابل شست و شو و جایگزین مناسب کیسه های پلاستیکی در خرید های روزانه هست که میتوانید از سایت فروشگاهی ما آن را یا قیمت خیلی مناسب خریداری فرمایید.پارچه‌های متقال پس از شستشو به حالت اولیه خود برمیگردند و همانند روز اول نو به نظر میرسند. در بین انواع ساک دستی‌ها، ساک‌ پارچه‌ای متقال دوستدار محیط زیست می‌باشد؛ به این معنا که چون از طبیعت گرفته شده است صدمه ای به طبیعت وارد نمی کنند و به راحتی جذب محیط می شوند. این محصول را می توانید هم اکنون از فروشگاه محیط زیستی ما تهیه کنید.

SeaBird_2

پلاستیک‌هایی که پرنده‌ها می‌خورند، از رودخانه‌های شهری یا فاضلاب‌ها وارد اقیانوس می‌شود. طبق تخمینی جدید، سالیانه حدود ۸ میلیون تن پلاستیک وارد اقیانوس‌ها می‌شوند. پرندگان پلاستیک را با غذا اشتباه می‌گیرند یا آن‌ها را به‌طور اتفاقی می‌خورند. خوردن پلاستیک‌ها می‌توانند برای آن‌ها خطرناک یا حتی کشنده باشند.

سخن آخر:

زباله روی زمین نیاندازیم، حدالممکن از پلاستیک و کیسه های پلاستیکی در شرایط اجبار استفاده کنیم و از محصولات پایدار و جایگزین پلاستیک استفاده کینم. گروه محیط زیستی ایران سبز در راستای حفظ محیط زیست و همچنین برای کاهش مصرف کیسه پلاستیکی، کیسه های پارچه ای ( متقال ) رو تولید کرده است این کیسه ها قابل شست و شو و جایگزین مناسب کیسه های پلاستیکی در خرید های روزانه هست که میتوانید از سایت فروشگاهی ما آن را یا قیمت خیلی مناسب خریداری فرمایید.پارچه‌های متقال پس از شستشو به حالت اولیه خود برمیگردند و همانند روز اول نو به نظر میرسند. در بین انواع ساک دستی‌ها، ساک‌ پارچه‌ای متقال دوستدار محیط زیست می‌باشد؛ به این معنا که چون از طبیعت گرفته شده است صدمه ای به طبیعت وارد نمی کنند و به راحتی جذب محیط می شوند. این محصول را می توانید هم اکنون از فروشگاه محیط زیستی ما تهیه کنید.

منبع: Washington Post

Tags: , , , , , , , , , , , , , ,

Related Posts

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست