کمپین درختکاری ایران سبز

گروه محیط زیستی ایران سبز در راستای برگزاری کمپین های مختلف محیط زیستی و با هدف بهبود وضعیت محیط زیست کشور، کمپینی تحت عنوان «کمپین درختکاری ایران سبز» را بنا نهاد. از اهداف اصلی برگزاری این کمپین می توان به کاهش کربن موجود در هوا، جبران روند تخریب جنگل‌ها در سال‌های اخیر و افزایش سرانه فضای سبز در کشور اشاره کرد. شما می توانید با شرکت در این کمپین، به نام خود یا عزیزانتان نهال یا درخت بکارید و شناسنامه درخت را از ما دریافت کنید. شناسنامه نهال حاوی لوکیشن و عکس درخت شما است. با کاشت درخت هدیه و کاشت نهال هدیه و هدیه درخت به نام افراد از طریق گروه ما، آینده ای سبز برای فرزندانمان رقم خواهیم زد.

چرا باید نهال بکاریم؟

با توجه به اینکه ایران جزو کشورهایی با پوشش گیاهی کم است و تنها هفت درصد از کل آن را جنگل تشکیل می‌دهد، نیاز افزایش فضای سبز کشور اصلا قابل چشم‌پوشی نیست. از جمله دلایل بسیار مهمی که برای افزایش پوشش گیاهی کشور وجود دارد، این است که ایران هفتمین کشور تولیدکننده کربن در جهان محسوب می‌شود و از نظر جذب کربن نیز ایران رتبه بسیار پایینی دارد. در واقع اقدامات در کشور به گونه‌ای است که ۱۰۰ برابر بیشتر از جذب، انتشار کربن داریم. اکنون مهمترین راهکاری که در تمام کشورها برای جبران کربن تولیدی دنبال می‌شود، جنگل‌کاری و گسترش فضای سبز است.

درخت کاری از دیدگاه اسلام

امام صادق (ع) فرموده‌اند: شش چیز است که پس از وفات مؤمن به او ملحق می‌شود و ثوابش به او می‌رسد: فرزندی که برای او استغفار کند و قرآن و مصحفی که از خود به جای گذارد و مردم آن را تلاوت کنند و درختی که بکارد و صدقه آبی که جاری گرداند و چاه آبی که بکند و سنتی که پس از مرگ او به آن اخذ و عمل شود.

براساس این حدیث از اعمال ماندگار مومنان که حتی پس از مرگ مؤمن برایش سود و اجر الهی پایدار دارد، درختکاری است.

حضرت رسول (ص) فرمودند: خداوند درخت را برای انسان آفرید، از این‌رو او باید درخت را بکارد، آن را آبیاری کند و در حفظ آن بکوشد.

ایشان در حدیثی دیگر می‌فرمایند: هر وقت عمر جهان به آخر رسیده، هرگاه قیامت بخواهد قیام کند و عالم بخواهد منقرض شود و در دست یکی از شما نهال درختی باشد چنانچه بقدر کاشتن آن فرصت باشد، باید آن را بکارد و از فرصت باقیمانده استفاده نماید.

چرا هدیه نهال؟

همیشه و در مناسبت های مهم زندگی، علاقه ما به عزیزان خود، ما را به خرید بهترین هدیه ها وا می دارند. شور و اشتیاق آن روز باعث می شود تا مناسب ترین و ارزشمندترین هدیه را برای عزیزانمان خریداری کنیم. اما تا به حال فکر کرده اید که هدیه کاشت درخت و یا خرید نهال برای هدیه چقدر می تواند زیبا و بیاد ماندنی باشد؟

خرید نهال برای هدیه، مناسب سن و سال خاصی نیست این یکی از بهترین و مهم ترین ویژگی این هدیه ارزشمند است. پس این هدیه برای هر مناسبتی از تولد نوزاد گرفته تا یادبود گذشتگان مناسب است. از دیگر ویژگی ها و امتیازات مهمی که هدیه کاشت نهال دارد، این است که این کادو ماندگار بوده و تمام نشدنی است.  کادوها و هدایایی مانند عطر، لباس و هرچیز دیگر روزی از بین میرود، گم می شود و یا تمام می شود. در حالی که هدیه درخت و هدیه نهال هیچ گاه تمام نمی شود و حتی پس از مرگ نیز جاودانه می ماند.

شرایط کمپین درختکاری ایران سبز

شما می توانید هم اکنون به صفحه هدیه نهال وبسایت مراجعه کنید و به تعداد موردنظرتان، به زمین نهال هدیه دهید. این نهال ها در کمپین بعدی گروه ما کاشته خواهد شد. زمان کمپین بعدی گروه، در بالای فرم هدیه نهال نوشته شده است. حداکتر تا 48 ساعت پس از ثبت سفارش، سند اولیه نهال که حاوی نام هدیه دهنده، هدیه گیرنده و پیام دلخواه شماست، خدمتتان در واتساپ یا ایمیل ارسال می شود. تا یک ماه پس از برگزاری کمپین نیز سند اصلی نهال که حاوی لوکیشن و عکس نهال های شماست، خدمتتان ارسال می شود. پلاکی که نام هدیه گیرنده نهال روی آن نوشته است، روی نهال شما نصب می شود.

کمپین های گروه در مکان های عمومی برگزار می شوند و زمان و مکان دقیق کمپین، یک هفته پیش از برگزاری، از طریق پیج اینستاگرام اطلاع رسانی می شود و شما می توانید در زمان کاشت نهال هایتان خضور داشته باشید.

هزینه ای که برای هر نهال دریافت می شود، بابت کاشت و آبیاری اولیه نهال است. نگهداری و مراقبت از نهال ها بر عهده مسئولین محل کاشت خواهد بود و مجموعه ما، مذاکرات لازم را با آن ها انجام خواهد داد. نوع نهال در هر کمپین نیز توسط کارشناسان محیط زیست منطقه کاشت انتخاب می شود که مناسب رشد در آن منطقه باشد.

ما تلاشمان این است تا با بهره گیری از افراد متخصص در امور کاشت درختان و تجربیات کشاورزی و محیط زیستی و همچنین با نگاه به طرح های موفق درختکاری در سراسر جهان، بستری امن و راحت را برای جلب مشارکت هموطنان در سراسر کشور و جهان و همچنین سازمان ها و ارگان های خصوصی و دولتی برای درختکاری و آبادانی این خاک و جبران بخش کوچکی از آسیب های زیست محیطی ناشی از زندگی شهری و صنعتی را فراهم کنیم.

کمپین های برگزار شده

 

کمپین درختکاری آبان 1401

کمپین درختکاری مهر 1400

کمپین درختکاری اردیبهشت 1401

کمپین درختکاری اردیبهشت 1400

کمپین درختکاری اسفند 1400

کمپین درختکاری اسفند 1399

فهرست