درخت و انتخاب مناسب برای حیاط منزل

نیمه اسفند به نام روز درختکاری نامگذاری شده که معمولا در این روز با کاشت نهال از سوی مردم و برخی مسئولان، بر اهمیت درختان بیشتر تأکید می‌شود.همچنین یکی از فعالیت های اصلی گروه ما کاشت نهال های بومی هر منطقه در این روز هست که با کمک مردم این مهم انجام میشود.
شما می توانید هم اکنون به صفحه هدیه نهال  وبسایت مراجعه کنید و به تعداد موردنظرتان، به زمین نهال هدیه دهید. این نهال ها در کمپین بعدی گروه ما کاشته خواهد شد. زمان کمپین بعدی گروه، در بالای فرم هدیه نهال نوشته شده است. حداکتر تا 48 ساعت پس از ثبت سفارش، سند اولیه نهال که حاوی نام هدیه دهنده، هدیه گیرنده و پیام دلخواه شماست، خدمتتان در واتساپ یا ایمیل ارسال می شود. تا یک ماه پس از برگزاری کمپین نیز سند اصلی نهال که حاوی لوکیشن و عکس نهال های شماست، خدمتتان ارسال می شود. پلاکی که نام هدیه گیرنده نهال روی آن نوشته است، روی نهال شما نصب می شود.

کمپین های گروه در مکان های عمومی برگزار می شوند و زمان و مکان دقیق کمپین، یک هفته پیش از برگزاری، از طریق پیج اینستاگرام اطلاع رسانی می شود و شما می توانید در زمان کاشت نهال هایتان خضور داشته باشید.

اگر شما هم به دنبال زیباترین و بهترین درخت برای کاشت در حیاط منزل و یا اطراف خانه خود هستید پست امروز را دنبال کنید. در این پست با ده عدد از بهترین درختان مناسب ویلا و درخت میوه مناسب برای حیاط خانه آشنا خواهید شد. این درختان علاوه بر زیبایی، سایه ای بسیار لطیف و خنک در حیاط یا زمین شما ایجاد می کنند. درختان تعیین کننده میزان سایه موجود در باغچه و در نتیجه تعیین کننده میزان رشد دیگر گیاهان در باغچه هستند. درختان همچنین چشم انداز خانه و حتی میزان نور ورودی به خانه را نیز تحت تاثیر قرار دهند. بنابراین انتخاب درخت مناسب برای کاشت بسیار حائز اهمیت است. جهت خرید بذر درخت به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

اگر این سوال برای شما نیز پیش آمده است که چه درختی در حیاط منزل بکاریم ؟ با ما در “نازبو” همراه باشید تا بهترین پیشنهاد ها را برای کاشت درخت در حیاط منزل را به شما ارائه دهیم.

معرفی انواع درختان مناسب برای حیاط منزل

1- زیتون تلخ

جزء درختانی می باشد که سایبان خوبی دارد.گلهای بنفش رنگ و معطر این درخت در اردیبهشت ظاهر می شوند و نمای زیبایی به درخت می دهند. میوه های زیتون تلخ که در تابستان ظاهر می شوند شبیه به زیتون اما سمی هستند و به مدت طولانی حتی تا پاییز و زمستان بر روی شاخه ها باقی می مانند. زیتون تلخ به رطوبت نیاز ندارد و تحمل خشکی را دارد خاک لومی و یا شنی خشک و عمیق خوب زهکشی شده ، خاک مناسب برای این گیاه می باشد. تکثیر این گیاه از طریق کاشتن بذر در بهار و یا قلمه زدن در تابستان امکان پذیر است.

از برگ های این درخت به عنوان حشره کش طبیعی استفاده می شود و بسیار سمی هستند. میوه این درخت زیتون می باشد و از آنجا که هسته زیتون تلخ دارای سوراخ است ، از آن برای درست کردن نوعی تسبیح استفاده می کنند و به همین علت در فرانسه و انگلیس به این درخت ، درخت تسبیح نیز می گویند. جهت خرید نهال زیتون تلخ به فروشگاه اینترنتی ما مراجعه کنید.

درخت زیتون تلخ

2- سرو

سرو از جمله درختان زینتی همیشه سبز است که به آبیاری کمی نیاز دارد. و تا حد بسیار زیادی به خشکی مقاوم می باشد. خاک های شنی، لومی و رسی برای پرورش سرو سیمین مناسب هستند. در برابر آب و هوای خشک مقاومت خوبی نشان می دهد و سرما را تا ۱۵- تحمل می کند. مکان های پر نور و آفتابی مورد نیاز این گیاه است. تعداد گونه های این گیاه با توجه به اینکه برخی از آنان بومی نواحی کوچک و دور افتاده هستند و توسط تمامی محققان مشاهده و مورد تایید قرار نگرفته اند بین 16 الی 25 گونه تخمین زده میشود بخصوص اینکه برخی از آنها گونه محسوب نمی شوند بلکه به عنوان زیرگونه و یا واریته مورد قبول واقع شده اند. گونه های مهم آن عبارتند از: سروناز یا سرو معمولی، سرو زربین، سرو شیراز، سرو نقره ای یا سرو سیمین، سرو دارتالاب.

کاشت این درخت برای جلوگیری از فرسایش خاک بسیار سودمند است. به منظور درست کردن پرچین کاربرد زیادی دارد و بهترین درخت برای حصار حیاط منزل شما می باشد.  چوب این درخت مقاوم در مقابل پوسیدگی و حشرات بوده و برگ آن خاصیت دارویی دارد. در مصارف روستایی چوب آن برای تهیه دوک های مختلف به نام محلی (کج دوک) و چرخ های ریسبافی محلی (چر) و دستگاه های باز کننده کلاف نخ (هلار گن) بکار می رود.

توصیه می کنیم مطالبی در خصوص درخت سرو و همچنین کاشت نهال سرو رو از دست ندهید.

درخت سرو

3- کاج

درخت کاج درختی همیشه سبز از دسته مخروطیان است که مقاومت بالا و نگهداری آسان آن باعث شده است که این درخت برای استفاده در فضای سبز بسیار محبوب باشد. در بسیاری از مناطق دنیا از این درخت به عنوان یک درخت زینتی در باغ ها، پارک و فضای سبز استفاده می‌شود. کاج به نوع خاک حساسیت زیادی ندارد و در هر نوع بافت خاک اعم از شنی، رسی و لومی به شرط داشتن زهکش مناسب به خوبی رشد می کند. نیاز آبی کاج متوسط است و نیاز به آبیاری منظم دارد. به طور معمول هفته‌ای یک بار آبیاری عمیق برای گیاه کفایت می کند. این درخت برای رشد کافی نیاز به حداقل روزانه 6 ساعت نور آفتاب دارد. درخت کاج گونه های بسیار متنوعی دارد از جمله: کاج مطبق، کاج نوئل، کاج لاوسون، کاج تهران، کاج زرد و …

چوب کاج در طراحی وسایلی که در داخل فضای خانه استفاده می شود کاربرد دارد ولی در برابر پوسیدن با آب مقاوم نیست و در شرایط مرطوب و خیس شدن تنها 18-12 ماه دوام می آورد و بعد از آن پوسیدگی آن شروع می شود.

به همین دلیل از پوسته درختان کاج برای تولید تراشه هایی به عنوان پوشش سطح خاک استفاده می شود. زیرا این پوشش به تدریج پوسیده شده و به طبیعت باز می گردد.

از میوه درخت کاج به شکل گسترده ای در صنایع دستی و هنرهای تزئینی نیز استفاده می شود. همچنین برخی از کاج ها بذرهای بزرگی تولید می کنند که در صنایع غذایی (همانند دانه های خوراکی و یا در دستورالعمل پخت برخی از غذاها) مورد استفاده قرار می گیرد.

روغن دانه کاج باعث کاهش کلسترول بد خون می شود. پس بهتر است این روغن ها را در رژیم غذایی خود قرار دهید.

درخت کاج

صمغ درخت کاج فواید فراوانی دارد. از جمله برای درمان خلط سینه، رفع درد سیاتیکی و سایر دردهای عصبی موثر واقع می‌شود. دانه ی کاج در کاهش کلسترول خون نیز موثر است. همچنین استفاده از دانه کاج به افرادی که اضافه وزن دارند توصیه شده است چون باعث کاهش اشتهای فرد می‌شود.

4- خرمالو

خرمالو بهترین درخت میوه برای کاشت در حیاط است. مناسب ترین آب و هوا برای پرورش درخت خرمالو، آب و هوای نیمه گرمسیری است. بطور کلی خرمالو جزء میوه های نیمه گرمسیری محسوب می شود ولی در نواحی سرد معتدل نیز می توان این گیاه را کاشت. خرمالو به میزان آب متوسط نیاز دارد. فقط در تابستان درختانی که در منازل کشت می شوند به علت شدت گرما و قرار گرفتن در محیط سنگ و آجر و موزائیک که خود عامل تولید گرما و گرم شدن محیط در تابستان می باشد، نیاز به آب بیشتری دارند. درختان خرمالو از نظر آفات و بیماری ها درختان کم مشکلی هستند، هرچند شپشک های مومی به کمک مورچه ها می توانند مشکلاتی را برای درخت بوجود آورند.

میوه خرمالو از فواید و خواص فوق العاده ای برخوردار است و برای سلامتی بسیار مفید است، از خواص خرمالو می توان به کاهش وزن، کنترل فشار خون، سلامت قلب و درمان یبوست اشاره کرد. خرمالو سرشار از ویتامین A و بتاکاروتن است. همچنین دارای مقدار قابل توجهی ویتامین های B1,B2,B3,Cمی باشد. در ضمن این میوه خوش رنگ و خوش طعم دارای مواد معدنی ضروری برای بدن مانند کلسیم ، گوگرد ، آهن ، فسفر ، منیزیم و پتاسیم است. اگر خرمالو به خوبی رسیده باشد، برای کودکان نیز میوه ای مفید محسوب می شود و در رشد و نمو آنها مؤثر است. در ضمن خرمالو میوه اشتها آوری است. این میوه در افراد مبتلا به نقرس و بیماری های کبدی و کلیوی بسیار مؤثر است.

همچنین بخوانید: میوه های مناسب کاشت

درخت خرمالو

5- اقاقیا

اقاقیا درختی زیبا و زینتی است که به سرعت رشد می‌کند و از طریق بذر، پاجوش، قلمه و پیوند تکثیر می‌شود. اقاقیا دارای شاخه های آویزان است و در فصل بهار و تابستان گل هایی به رنگ سفید یا صورتی روشن، تولید می کند که این گل ها عطر بسیار دل انگیزی دارند.  این درخت نسبت به خشکی، آلودگی  و شوری آب مقاوم است و بهترین درخت برای سایه اندازی حیاط خانه شما می باشد.

چوب اقاقیا سخت و بادوام است و دیر می پوسد و بیشترین کاربرد آن در طراحی فضای سبز برای ایجاد سایبان، خیابان ، برای کنترل فرسایش خاک است. برای ساختن ستون ها و داربست معادن و همچنین ساختن مبل و صندلی استفاده می کنند . جالب است بدانید که با الیاف درخت اقاقیا طناب درست می کنند و از پوست آن نیز استفاده می کنند .

پوست درخت اقاقیا کمی ملین است ولی اگر به اندازه ی زیاد خورده شود ، مسهل قوی است و مقدار زیادی آن سمی می باشد . برگ اقاقیا نیز ملین بوده و دم کرده ی برگ و گل اقاقیا سردرد های مزمن را بهبود می بخشد.

گل های اقاقیا دارای شهد فراوان است و زنبور عسل علاقه ی زیادی به آن دارد. گل اقاقیا کمی آرام بخش، نیرو زا و ملین می باشد . با این گل، نان شیرینی، نوشابه های معطر و فرآورده های زیبایی به دست می آورند و گاهی با استفاده از گل های رنگی آن، ابریشم، پنبه و کاغذ را رنگ می کنند.

درخت اقاقیا

6- زبان گنجشک

زبان گنجشک درختی بسیار محبوب است این درخت خزان کننده میوه هایی شبیه به گنجشک و به رنگ قهوه ای دارد و به همین دلیل به این نام معروف می باشد. اقاقیا در جوانی تاج پوش آن باز و پوست درخت صاف و خاکستری رنگ است اما وقتی به بلوغ می رسد تاج آن متراکم شده و پوست درخت زبر و با شکافهای عمیق می شود. گل ها به رنگ ارغوانی است که قبل از نمایان شدن برگ ها، گل ها شکوفا می شوند. میوه های آن در ابتدا سبز هستند و با رسیدن قهوه ای می شوند. جالب است بدانید که اگر وقتی سبزاست اقدام به کاشت آن کنید، سریع جوانه می زند اما اگر میوه قهوه ای کشت شود، ۱۸ماه طول می کشد تا جوانه بزند. این درخت نیاز آبی کمی دارد و نسبت به شوری خاک مقاوم است.

زبان گنجشک علاوه بر زیبایی دارای خاصیت دارویی نیز می باشد، برگ های این درخت را به صورت جوشانده برای تسکین درد مفاصل، دفع کرم و انگل روده، بهبود سرفه های شدید و … استفاده می کنند.

حالت ارتجاعی و رشد سریع این گیاه آن را برای کشاورزان با اهمیت کرده است. تا جنگ جهانی دوم چوب این گیاهان منبع بسیار مفیدی برای تولید سوخت به شمار می آمدند. چوب درخت زبان گنجشک بسیار سخت و محکم است. این چوب بطور سنتی برای ساخت دسته شمشیرها، تبرها؛ راکت تنیس و چوب بیلیارد و … استفاده می شود. همچنین برای ساختن ماکت هواپیماهای قدیمی نیز از آن استفاده می گردد.

شما میتوانید با  فعالیت هایی مثل کاشت درخت به نام خود و عزیزانتان به زمین نهال هدیه دهید.

بیشتر بخوانید: درختچه های سایه نشین را بیشتر بشناسیم.

درخت زبان گنجشک

7- پیراکانتا

پیراکانتا درختچه ای حجیم است با ساقه های خاردار و برگ های سبز براق است.در زمستان خوشه های گل های سفید آن بسیار جذاب است و از ابتدای عمر گیاه بر شاخسارانش می شکفند.در فصل پاییز شاخ و برگ رنگارنگی دارد و در زمستان میوه هایی قرمز یا نارنجی رنگ می دهد که بر زیبایی آن اضافه می کند و موجب جذب پرندگان می شود و این امر،خود موجب پراکنده شدن بذر گیاه می گردد.پیراکانتا در مقابل خشکی، سرما و زمین های ناهموار مقاوم است و در 4 فصل سال شکوفا می باشد. این درخت نیاز به نگهداری خاصی ندارد و بهتر است این درخت را در فصل پاییز یا زمستان بکارید.

پیراکانتا عمدتا برای ایجاد حریم و حایل گیاهی مخصوصا در نواحی سردتر پرورش داده می شود. ولی به صورت بونسای بسیار زیبا بوده و برای تزیین خانه و ادارات استفاده می شود. بهترین رشد و نمو را در آب و هوای سرد و مرطوب دارد ، اما در اقلیم های دیگر به جزء نواحی خیلی گرم نیز به خوبی می رویند.

پیراکانتا

8- پیچ امین الدوله

پیچ امین الدوله گیاه زینتی معطر از دسته گیاهان بومی شرقی آسیا می باشد. گیاهی که ارتفاع آن بعضا تا ۱۰ متر نیز خواهد رسید. این گیاه دارای برگ هایی بیضی شکل است و گل های سفید رنگ و معطری دارد که طعمی شیرین در انتهای گل خواهند داشت. این درخت نیز میوه داشته و میوه های آن به رنگ روشن و با شکلی گرد هستند. پیچ امین الدوله از دسته گیاهان بالا رونده بوده و مناسب برای استفاده در آلاچیق ها هستند. این گیاه برای رشد خود به آبیاری زیاد و آفتاب تا نیم سایه نیاز داشته و باید دقت داشته باشید که سایه گل‌دهی را عقب خواهد انداخت.

در طب سنتی چینی (TCM) اعتقاد بر این است که گل های گیاه پیچ امین الدوله با ریه، معده و روده ارتباط دارندو خواص ضد باکتری و ضد التهابی دارد. طبع این گیاه سرد است و به همین دلیل در طب سنتی برای کاهش حرارات بدن و دفع سموم از آن استفاده می شود.

در طب سنتی چینی از این گیاه برای درمان مشکلات عفونت پوست، زخم، تب و بیماری های التهابی استفاده می شود. بومیان آمریکا از برگ های تازه این گیاه که در آب جوشیده است برای بهبود زخم استفاده می کنند.

شما می توانید برای خرید بذر گل و گیاهان زینتی به فروشگاه بذر گل و گیاه ما مراجعه کنید.

پیچ امین الدوله

9- بلوط همیشه سبز

بیشتر زیبایی این درخت مربوط به حالت رشد آن است و می‌توان را به عنوان سایبان، تک درخت، سطح چمن و جهت کنترل فرسایش خاک در فضای سبز کاشت نمود. بلوط، درختی بزرگ و گسترده است و بهتر است در مناطق وسیع کاشته شود. این درخت به آفتاب کامل نیاز دارد، نیاز آبی متوسط  می باشد و در خاک های معمولی با زهکش خوب قادر به رشد است . همچنین به خشكي هوا و کمبود رطوبت مقاوم می باشد از این رو یک درخت مناسب برای کاشت در حیاط منزل می باشد.

چوب بلوط فشره و محکم بوده و نماد قدرت و استقامت می‌باشد و از گذشته‌ی‌ خیلی دور یکی از مهمترین مصالح ساختمانی در اروپای شرقی بوده است. در گذشته علاوه بر مصرف انبوه الوار بلوط در ساختمان‌سازی ، از چوب آن برای ساختن کشتی‌های بازرگانی و جنگی نيز استفاده گسترده می‌شده است. همچنين روزگاری از تمام قسمت‌های درخت بلوط ، استفاده‌های پزشکی به عمل می‌آمده است.

خاصیت قابض‌کنندگی پوست بلوط ، عامل قطعی درمان اسهال‌های شدید می‌باشد و خاصیت گندزدایی و ضد میکروبی آن برای مداوای عفونت‌های گلو تجویز می‌شود. چای پوست بلوط یک تقویت‌کننده است و مخلوط پوست و میوه‌ی درخت بلوط یک پادزهر را به وجود می‌آورد. میوه‌ درخت بلوط معمولا برشته و آسیاب شده و از آن قهوه تهیه می‌كنند.

کاشت درخت همیشه سبز بلوط

10- ارغوان

گل های این درخت بر روی ساقه های یکساله و یا قدیمی تر شکل می‌گیرد. برگ های این گیاه نیز شکل قلبی شکل با حاشیه صاف دارد که آنان نیز یکی دیگر از دلایل محبوب بودن این درخت هستند. ارغوان مقاوم به سرما و تا 23- درجه سانتیگراد را می تواند تحمل کند. به انواع خاکها از جمله خاک های آهکی، قلیایی و اسیدی خشک مقاوم است.

گل های این گیاه توسط بومیان آمریکا به صورت خام یا آب پز مصرف می شود و دانه های آن را به صورت بو داده مصرف می کنند. عصاره این گل شامل آنتوسیانین و دانه ها شامل اسید اولئیک و پالمتیک می باشند.

کاشت درخت ارغوان در خانه

نکات مهم در کاشت نهال

شاید فکر کنید که درختکاری یکی از کارهای ساده دنیاست که از عهده هر فردی برمی‌آید اما کاشت نهال، نیاز به مهارت‌ها و دانستنی‌هایی دارد که خیلی‌ها از آن مطلع نیستند. اینجا می‌توانید این مهارت را یاد بگیرید.

چند نکته مفید برای مراقبت از درختان

اگر برای یافتن زمان مناسب برای آبیاری، کود دادن، سم‌پاشی و… با مشکل مواجه شده‌اید و یا به دنبال بهترین روش انجام کارهای مربوط به درختان خود می‌گردید، پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را مطالعه نمایید.

هرس درختان و آموزش کاربردی آن

هرس به معنای حذف اندام‌های گیاه است تا به رشد، باروری و سلامت آن کمک بیشتری شود. زمانی که می‌خواهید هرس را خودتان انجام دهید باید به نکات مهمی توجه کنید که در اینجا به آنها اشاره می کنیم.

 

منبع:نازبو

Tags: , , , , , , , , , , , , , ,

Related Posts

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست