زمان هرس درختان میوه

folder_openگل و گیاه, محیط زیست
commentبدون دیدگاه
شما می توانید هم اکنون به صفحه هدیه نهال  وبسایت مراجعه کنید و به تعداد موردنظرتان، به زمین نهال هدیه دهید. این نهال ها در کمپین بعدی گروه ما کاشته خواهد شد. زمان کمپین بعدی گروه، در بالای فرم هدیه نهال نوشته شده است. حداکتر تا 48 ساعت پس از ثبت سفارش، سند اولیه نهال که حاوی نام هدیه دهنده، هدیه گیرنده و پیام دلخواه شماست، خدمتتان در واتساپ یا ایمیل ارسال می شود. تا یک ماه پس از برگزاری کمپین نیز سند اصلی نهال که حاوی لوکیشن و عکس نهال های شماست، خدمتتان ارسال می شود. پلاکی که نام هدیه گیرنده نهال روی آن نوشته است، روی نهال شما نصب می شود.

 

میتوانید بعد از مطالعه این مقاله به سایت فروشگاهی ما که همگام با محیط زیست هست و محصولات پایدار ارائه میکنیم دیدار کنید.

هرس کردن در زبان عامیانه به بریدن شاخه و برگ اضافی گیاه گفته می‌شود. در زمان هرس درختان، شما علاوه بر اینکه درختان را به رشد بیشتر تشویق می‌کنید، می‌توانید فرم دلخواه خود را نیز به آنها بدهید. به عنوان مثال، یکی از مراحل جدانشدنی مراقبت از درخت بونسای، هرس کردن آن است. کشاورزان طی این فرایند، فرم یک درخت کوچک را به این گیاه می‌دهند.

اما آیا زمان هرس درختان مشخص است یا هر زمان که دوست داشته باشیم، می‌توانیم دست به کار شویم؟ آیا زمان هرس درخت انگور با زمان هرس درخت توت یکی است؟ آیا زمان هرس درختان گردو، تابستان است یا زمستان؟ باید بدانید هرس کردن، انواع مختلفی دارد و هرکدام از آنها در یک زمان از سال انجام می‌شود.

دانستن زمان هرس درختان و استفاده از روش‌های مناسب، کلید اصلی دست‌یابی به محصولات پربار و سالم ماندن درختان خواهد بود. به همین دلیل تصمیم گرفته‌ایم در یک مقاله جامع، به سوالات شما پاسخ دهیم.

زمان دقیق هرس درختان

زمان مناسب برای هرس هر گیاه، به گونه گیاهی و هدف از انجام هرس بستگی دارد. در نتیجه ممکن است زمان هرس درخت انگور با زمان هرس درختان گردو یا زمان هرس درخت توت، متفاوت باشد. به طور کلی، زمان هرس درختان میوه، به نوع درخت و فصل باردهی آن بر می‌گردد. این هرس به طور معمول، یک تا دو ماه قبل از شروع زمان باردهی انجام می‌شود.

معمولا فصل‌های تابستان و زمستان، بهترین زمان هرس درختان هستند. ولی دلایل هرس در هر فصل، متفاوت است.

هرس-درختان

هرس زمستان

یکی از بهترین و معروف‌ترین نوع هرس، هرس زمستانه یا هرس خشک است. این عمل در هنگام خواب زمستانی گیاه انجام میشود. در زمان هرس درخت در زمستان، باید شاخه‌های خشکیده و اضافی را از درخت جدا کرد. هرس زمستانه از این جهت که قبل از جوانه‌ زنی صورت می‌گیرد، باعث متوقف شدن شیره نباتی گیاه نمی‌شود. به همین دلیل، گیاه کمترین آسیب را می‌بیند. از آنجایی‌که گیاهان و درختان در زمستان دارای برگ و بار نیستند، دسترسی به شاخه‌ها و تصمیم‌گیری در مورد هرس کردن آنها راحت‌تر است.

زمستان زمان عدم فعالیت گیاه بوده که با کاهش درجه حرارت هوا هم همراه است. به همین خاطر این فصل، زمان ایده‌آلی برای انواع هرس درختان به شمار می‌رود. هرس گیاه در این فصل موجب تقویت شاخه‌های دیگر در سال آینده می‌شود. این بدان معنی است که در بهار، درخت انرژی خود را برای رشد شاخه‌های بی‌کیفیت هدر نمی‌دهد. به این ترتیب، توان گیاه برای رشد شاخه‌های سالم متمرکز می‌ماند.

به عنوان مثال، زمان هرس درختان گردو برای باردهی بهتر، به صورت عمومی در اواخر زمستان است. معمولا این نوع هرس برای درخت گردو، هر ساله انجام می‌شود تا درخت با انرژی بیشتری به فصل باردهی خود ورود کند. همچنین بهترین زمان هرس درخت انگور معمولا در زمستان و زمانیست که این درخت هیچ برگی ندارند. چراکه به دلیل تراکم بسیار زیاد شاخ و برگ‌های این درخت، هرس آن در فصول دیگر با دشواری همراه است.

هرس تابستانه

برخی از گیاهان باید اواسط بهار تا اواخر تابستان هرس شوند که به آن هرس تابستانه یا هرس سبز می‌گویند. معمولا هدف از انواع هرس درختان در فصول گرم، حذف شاخه‌های نابارور، گل‌ها و میوه‌های کوچک و خشکیده درخت است. مهم‌ترین فایده هرس تابستانه، نفوذ نور خورشید به بدنه، لایه‌های زیرین و ریشه درخت است. گاهی اوقات هرس درخت باید طوری انجام شود که نور خورشید به سطح زمین برسد. چون در این شرایط است که املاح مورد نیاز از طریق خاک به ریشه درخت انتقال داده می‌شوند.

هرس تابستانه درختان برای بهتر به عمل آمدن میوه‌ها هم لازم است. چون در صورت هرس نکردن، ممکن است برخی برگ‌های بزرگ، روی میوه‌های در حال رشد سایه انداخته و مانع رشد و تغییر رنگ آنها شوند. هدف دیگری که در هرس تابستانه به عنوان زمان هرس درخت در نظر گرفته می‌شود، اهداف اصلاحی است. در چنین مواقعی با حذف اندام‌های ضعیف‌تر یا اندام‌هایی که زیر وزن برگ‌ها شکسته‌اند، غذارسانی بهتری به اندام‌های سالم گیاه انجام می‌شود.

باید اشاره کنیم که بهترین زمان هرس درختان گیلاس اواسط تابستان و بهترین زمان هرس درخت هلو و درخت زردآلو نیز اواخر تابستان است.

هرس درختان در پاییز

هرس پاییزه ایده خوبی نیست؛ به این دلیل که هروقت شاخه‌ای از درخت را قطع کنید، شما یک زخم هرس ایجاد می‌کنید و در پاییز، رشد کند شده است و ممکن است درخت قادر به ترمیم جای زخم نباشد.

میتوانید بعد از مطالعه این مقاله به سایت فروشگاهی ما که همگام با محیط زیست هست و محصولات پایدار ارائه میکنیم دیدار کنید.

هرس نهال تازه کاشته شده

بعد از کاشت، نهال را از فاصله نود سانتی متری از سطح زمین نزدیک به یک جوانه قوی سر برداری می کنند. این کار باعث می شود جوانه هایی که در زیر محل قطع شده قرار گرفته اند شروع به رشد کنند و شاخه های جانبی را تشکیل دهند. در ادامه، لازم است شاخه های فرعی که پایین تر از فاصله پنجاه سانتی متری سطح خاک قرار دارند، قطع شوند.

پس از قطع ساقه یا شاخه های فرعی، محل زخم باید به وسیله چسب باغبانی پوشیده شود. به این ترتیب از تبخیر آب و ورود برخی بیماری ها و امراض به درون درخت جلوگیری میشود. از ابتدای فروردین ماه، کم کم شاخه های فرعی از زیر پایه قطع شده شروع به رشد می کنند. از بین این شاخه ها در سال بعد، می توان شاخه های اصلی را انتخاب کرد. به این ترتیب، اسکلت و شاخه بندی مناسبی را برای درختان تشکیل می دهیم.

 

هرس-نهال-تازه-کاشته-شده

هرس نهال دو ساله

در سال دوم برای هرس نهال، باید شاخه های اصلی نیز کوتاه شوند. روش بریدن شاخه های اصلی به این صورت است که برای دانه دارها باید یک سوم از سر شاخه ها و برای هسته داران باید دو سوم از سر آن را قطع کنیم. بریدن شاخه های اصلی هم باعث تشکیل شاخه های فرعی میشود و هم شاخه های اصلی را تقویت میکند.

بهترین زمان هرس درختان میوه

به‌طورکلی، هرس درختان میوه در زمستان باعث رشد شدید آنها می‌شود درحالی‌که هرس تابستان سرعت رشد را کاهش می‌دهد؛ اما چرا این‌طور است؟ این مربوط به چرخه فصلی انرژی درخت شما است. اگر هرس درخت میوه در زمان مناسب سال انجام ‌شود به تولیدکنندگان کمک می‌کند انرژی درختان میوه خود را مدیریت کنند.

در جدول زیر بهترین زمان هرس برخی از انواع درختان میوه آورده شده است:

بهترین زمان هرس نام درخت
اوایل بهار و اواخر تابستان هلو
اواخر زمستان و بعد از به اتمام رسیدن فصل سرما شلیل
اواسط فصل بهار انجیر
اواخر تابستان و یا اوایل فصل پاییز سیب
یک ماه پس از تمام شدن و چینش کامل میوه الو است آلو
اواخر تابستان و اوایل بهار گیلاس
اوایل اردیبهشت ماه خرمالو
اوایل فصل پاییز توت

بهترین زمان هرس درخت سیب

 

هرس در درختان سیب بر خلاف سایر درختان میوه بهتر است هر ساله انجام نشود. به این دلیل که رشد شاخه های بارده در درختان سیب کمی کند تر از سایر شاخه ها است. در نتیجه بهتر است هر 3 سال یکبار اقدام به هرس نهال سیب کنید.

بهترین زمان هرس درخت سیب در اواخر تابستان و یا اوایل فصل پاییز است. در این زمان احتمال بیماری و آلوده شدن درختان در پایین ترین سطح قرار دارد. همچنین شاخه ها و جوانه هایی که در فصل بهار همان سال رشد کرده اند و به عنوان شاخ و برگ اضافی شناخته می شوند را، میتوانیم براحتی در این زمان ببینیم.

 

هرس-درخت-سیب

 

میتوانید بعد از مطالعه این مقاله به سایت فروشگاهی ما که همگام با محیط زیست هست و محصولات پایدار ارائه میکنیم دیدار کنید.

زمان هرس درخت گیلاس

 

نهال گیلاس از جمله درختانی است که در برابر بیماری های قارچی و باکتریایی مقاوم نیست و زود بیمار می شود. این بیماری ممکن است در زمان هرس درخت گیلاس و در شاخه های هرس شده بیشتر نمایان شود.

اواخر تابستان و اوایل بهار بهترین زمان برای هرس گیلاس است. به منظور هرس، بهتر است علاوه بر هرس شاخه های نزدیک به هم وغیر بارده، شاخه های بارده نیز نوک چینی شوند تا قد درختان گیلاس برای رسیدن مواد معدنی و همچنین چیدن محصولات آن مناسب باشد.

هرس درختان میوه هسته دار

درختان هسته دار به شکل وسیعی در سطح باغات کشور کشت و پرورش داده می شوند. هرس از جمله عملیاتی است که در کمیت و کیفیت محصولات هسته‌دار نقش اساسی ایفا می کند. این کار در دو فصل مختلف (هرس خشک و هرس سبز) انجام می‌گیرد.

در سه سال اول کاشت هرس فرم و اسکلت بندی درختان انجام و بعد از آن هرس باردهی و تولید شاخه‌ های بارده روی درختان انجام می‌گیرد. هرس به منظور جوان‌سازی نیز روی درختان انجام می شود، این نوع هرس در شرایطی که به هر دلیل درختان از تولید اقتصادی افتاده باشند صورت می‌ گیرد و با حذف تدریجی شاخه‌ های اصلی نسبت به تجدید تاج درخت و جوان کردن آن اقدام می گردد.

شناخت شاخه‌ های بارده در درختان هسته دار برای انجام صحیح هرس لازم و ضروری می باشد. هرس و تغذیه عواملی مهم در رسیدن درختان هسته دار به سن بلوغ و باردهی می باشند و عدم تعادل هر کدام، اثر نامطلوبی روی باردهی باغ خواهد گذاشت.

 

هرس-درختان-میوه-هسته-دار

چه درختانی را نباید هرس کرد

شرایطی وجود دارد که هرس کردن نه تنها سودی ندارد بلکه می‌تواند برای درخت خطرناک هم باشد. در ادامه مواردی را ذکر می‌کنیم تا بدانید در چه شرایطی چه درختانی را نباید هرس کرد.

۱_ وقتی شیره درخت در حال جاری شدن است.

شیره مایه حیات یک گیاه است. بنابراین زمانی که شیره از میان ساقه درخت یا درختچه می‌گذرد یعنی اوایل بهار، اگر درخت را هرس کنید در واقع آن را زخمی کرده‌اید. این زخم می‌تواند به خروج شیره درخت منتهی شده و زندگی یک شاخه یا حتی کل گیاه را نابود کند.

جریان بی وقفه شیره درخت مانند یک فانوس دریایی عمل کرده و انواع مشکلات احتمالی را به خود جذب می‌کند. شهد شیرین اغلب برای بسیاری از حیوانات از جمله خرس‌ها و پرندگان گزینه‌ای خوشایند است. نیاز این حیوانات به شیرینی گاهی باعث تخریب بی رویه درخت می‌شود.

حشرات نیز ممکن است برای تغذیه جذب شیره گیاه شده و عوامل بیماری‌زا را وارد گیاهان کنند. زمانی که شیره شروع به خشک شدن می‌کند، کپک می‌زند که ممکن است راه را برای بیماری‌ها باز کند. قبل از هرس کامل، یک برش آزمایشی کوچک ایجاد کنید تا متوجه شوید که شیره هنوز در جریان است یا خیر.

۲_ در دمای بیش از حد سرد

گیاهان در دماهای سرد شکننده‌تر هستند و هرس کردن آ‌ن‌ها ممکن است باعث شکستن و آسیب ناخواسته شاخه‌ها شود. این اتفاق می‌تواند ظاهر گیاه را تحت تأثیر قرار دهد یا پناهگاهی برای حشرات و بیماری‌ها ایجاد کند. وقتی دما به ۴- درجه سانتی‌گراد می‌رسد درخت‌ها را هرس نکنید.

۳_ در هوای گرم و خشک

گیاهان نیز مانند انسان‌ها در شرایط کم آبی دچار استرس می‌شوند. حذف ذخایر رطوبت آن‌ها با هرس کردن شاخ و برگ می‌تواند باعث مرگ آن‌ها شود. به جای دست زدن به قیچی، وقت خود را صرف آب پاشی گیاهان خود کنید.

 

بهترین-زمان-قطع-درخت

بهترین زمان قطع کردن درخت چه فصلی است؟به طور کلی، بهترین زمان برای قطع درختان اواخر زمستان است، زیرا درخت بدون برگ است و امکان مشاهده بهتر شاخه ها را فراهم می کند. برخی از گیاهانی که در زمستان شکوفه می دهند باید در فصل تابستان هرس شوند. درختان و درختچه های زینتی که در بهار گل می دهند معمولا بعد از گلدهی هرس می شوند نه در زمستان.

شما میتوانید با  فعالیت هایی مثل کاشت درخت و یا هدیه درخت با نام عزیزانتان در این فعالیت همکاری و مشارکت داشته و با راهنمایی و حضور در کمپین ما خود درخت بکارید.

بعد از هرس درخت چه باید کرد؟

مهم ترین مسئله این است که پس از هرس، درختان در معرض آفات و امراض قرار می گیرند. این تهدید تنها به دلیل زخم شدن سطح درختان اتفاق می افتد. به منظور جلوگیری از این موضوع باید سطح درخت را با چسب هرس پوشاند. این ماده از ورود آلودگی و بیماری به درون گیاه جلوگیری می کند.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Related Posts

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست