نحوه تعویض گلدان گیاه آپارتمانی

سلاااام، به وبلاگ فروشگاه محیط زیستی ایران سبز خوش آمدید. در این مطلب سعی کردیم تا همه چیزهایی که شما برای تعویض گلدان گیاه آپارتمانی خود لازم دارید را بیان کنیم تا بدون آسیب رسانی به گیاه و به خوبی گلدانتان را تعویض کنید. همراه ما باشید… تعویض گلدان گیاه آپارتمانی پس از گذشت مدت زمانی مشخص می‌تواند برای سلامتی و رشد بهتر گیاه ضروری باشد. پیش از بیان مراحل و نحوه تعویض گلدان، لازم است تا نشانه های بیان کننده نیاز گلدان گیاه آپارتمانی به تعویض را بیان کنیم.

نشانه های نیاز گلدان آپارتمانی به تعویض

 • بیرون زدگی و خروج ریشه‌های گیاه از سوراخ کف گلدان
 • خشک شدن سریع خاک گلدان پس از گذشت مدت کوتاهی از آخرین زمان آبیاری گیاه
 • ظهور برگ‌های جدید با رنگ، اندازه و شکل ظاهری متفاوت
 • زرد و خشک شدن نوک برگ‌های گیاه
 • ریزش ناگهانی برگ‌ها
 • به وجود آمدن لکه‌هایی سفید رنگ بر روی خاک که نشان دهنده کاهش مواد مغذی خاک است.
 • عدم رشد گیاه پس از سپری شدن یک دوره زمانی طولانی

خرید انواع گلدان، خاک و گل و گیاه آپارتمانی از فروشگاه محیط زیستی ایران سبز

در ادامه، نحوه تعویض گلدان گیاه آپارتمانی را شرح دادیم:

۱. زمان تعویض گلدان:

اغلب پس از یک تا دو سال، ریشه‌های گیاه‌های آپارتمانی به پوتری می‌افتند و نیاز به جایگزینی گلدان دارند. برای گیاهانی که ریشه زیادی دارند احتمالا قبل از زمان مذکور نیاز به گلدان جدید خواهند داشت.

پرورش دهندگان گل و گیاه معتقدند که بهترین زمان برای تعویض گلدان اواخر فصل زمستان و اوایل فصل بهار است.
زیرا اگر در حین تعویض گلدان، گیاه دچار آسیب شود، گیاه فرصت و توان لازم را برای ترمیم آسیب‌های وارده خواهد داشت.

۲. انتخاب گلدان جدید:

گلدان جدید نباید از دیواره‌های پلاستیکی نازک تهیه شده باشد چون گیاه‌ها ممکن است به راحتی در آن‌ها فرو رفته و یا به سرعت خشک شوند. گلدان مناسب باید زیبا و بزرگ، بادوام و دارای لبه‌های داخلی مقوایی یا پلاستیکی باشد.
گلدان‌ها در انواع سایزها، رنگ‌ها، شکل‌ها و جنس‌های مختلف؛ پلاستیکی، سفالی، سرامیکی، چوبی، فلزی و… موجود هستند.
انتخاب گلدان از نظر جنس، رنگ و شکل، کاملا وابسته به محل قرارگیری گلدان، سلیقه شخص، دکوراسیون محیط و وسع مالی خریدار خواهد بود.
اگر در هنگام خرید به سایز گلدان قبلی توجه نکنید و گلدانی بزرگتر را خریداری کنید قطعا به مقدار خاک بیشتری برای پر کردن گلدان احتیاج خواهید داشت.
و این حجم زیاد خاک در اطراف ریشه گیاه باعث خواهد شد تا خاک رطوبت را به مدت طولانی‌تری در اطراف ریشه نگه دارد و در نهایت منجر به پوسیدگی ریشه گیاه خواهد شد.
برای خرید انواع گلدان، در طرح ها و جنس های مختلف، می توانید به فروشگاه محیط زیستی ما مراجعه کنید.

۳. تهیه خاک مناسب:

ترکیب مناسب خاک برای محیط رشد گیاهان آپارتمانی، تقریباً یک سوم شن، یک سوم کود نیتروژنی و یک سوم کود فسفاتی است. انتخاب خاک نامناسب قطعا باعث آسیب به ریشه گیاه و از بین رفتن گیاه خواهد شد. انتخاب خاک سنگین از خروج آب جلوگیری خواهد کرد و باعث پوسیدگی ریشه گیاهان آپارتمانی خواهد شد. خاک مناسب گیاهان آپارتمانی مخلوطی از خاک برگ است که در مراکز پرورش و فروش گل و گیاه در بسته بندی‌های مختلف به فروش می‌رسند.
شما می توانید انواع خاک و کودهای مناسب گیاهان آپارتمانی خود را از فروشگاه محیط زیستی ایران سبز تهیه کنید.

۴. تعویض گیاه:

برای تعویض گیاه، ابتدا گلدان قبلی را با دقت یا با یک شاخه نره‌رو کنار بگذارید تا گیاه به راحتی از گلدان قبلی خارج شود. سپس با دستهای پاک خود می‌توانید خاک قدیمی، مواد زائد و گره‌های ریشه را از ریشه گیاه پاک کنید. برای خروج گیاه از گلدان شروع به زدن ضرباتی به گلدان کنید و یا با استفاده از وسیله‌ای نوک تیز، خاک اطراف گلدان را شل کنید.
سپس با دست خود لبه گلدان را گرفته و گیاه مورد نظر را به همراه توده خاک اطراف آن به آرامی از گلدان خارج کنید. نکته مهم در این مرحله این است که حتما باید ته گلدان جدید را برای عبور آب سوراخ کنید. بهتر است که این سوراخ در وسط ته گلدان باشد. اگر گلدان شما سرامیکی یا سفالی است، مراقب باشید که ضربه های شما برای سوراخ کردن گلدان، باعث ترک در گلدان نشود.

۵. انتقال گیاه به گلدان جدید:

گیاه را به گلدان جدید قرار دهید و با خاک مناسب جایش بدهید. به گیاه اجازه دهید که خودش با تلاش برای دوختن خاک و رشد دوباره، گل زیبا و جذاب خود را ایجاد کند.
در نهایت، گیاه را به آرامی آبیاری کرده و در مکانی با نور مناسب ترکیب پیدا کنید. همچنین بهتر است پس از تعویض گلدان، گیاه را به مدت دو هفته بدون کود بگذارید تا ریشه جدید خود را به خوبی تثبیت کند.
خرید انواع گلدان، خاک و گل و گیاه آپارتمانی از فروشگاه محیط زیستی ایران سبز

نکاتی که بهتر است برای تعویض گلدان خود به آن توجه کنید

 • بهتر است که کف گلدان جدید را با لایه‌ای از سنگ ریزه و یا پوست برنج و خزه که قبلا تهیه کرده‌اید بپوشانید. این عمل باعث خواهد شد تا فرایند زهکشی خاک به درستی صورت بگیرد و در هنگام آبیاری گیاه، آب اضافی به راحتی از سوراخ‌های کف گلدان خارج شود و از تجمع آب درون گلدان و اطراف ریشه‌ی گیاه جلوگیری شود.
 • یک روز قبل از تعویض گلدان، گیاه خود را آبیاری کنید. رطوبت خاک باعث شده تا گیاه به راحتی از گلدان خارج شود و در هنگام خارج شدن در اثر ضرباتی که به گلدان گیاه وارد می‌شود، گیاه دچار شوک نشود.
 • تعویض گلدان را در مکان‌هایی با نورکم انجام دهید.
  و برای این که ریشه‌های گیاه در مجاورت با هوا قرار نگیرند و آسیب نبینند باید گیاه خارج شده از گلدان را بدون معطلی به گلدان جدید انتقال دهید.
 • دقت کنید حتما قبل از شروع مراحل تعویض گلدان، دستکش بپوشید و زیرانداز مناسب پهن کنید.

منابع: تیم محتوای وبلاگ ایران سبز، کافه گلدون

 

Tags: , , , , , , , , , , ,

Related Posts

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/iranrecy/domains/iranrecycler.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5427

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/iranrecy/domains/iranrecycler.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5427