بازیافت کاغذ در جهان به چه صورت انجام می شود؟

به وبلاگ گروه محیط زیستی ایران سبز خوش آمدید… در این مطلب سعی کردیم به طور خلاصه فرآیندی که برای بازیافت کاغذ در جهان طی می شود را بیان کنیم و با محصولاتی که از این بازیافت حاصل می شود، آشنا شویم.

برای خواندن مطالب بیشتر راجع موضوع بازیافت می توانید به دسته بندی بازیافت وبلاگ مراجعه کنید.

یکی از فعالیت های اصلی گروه ما، برگزاری کمپین های بازیافت و به خصوص بازیافت کاغذ است. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به صفحه کمپین بازیافت مراجعه کرده و یا از طریق صفحه بازیافت کاغذ، در این کمپین همراه باشید. گروه ما نیز به ازای کاغذهای دریافتی از شما، به نام شما یا عزیزانتان نهال میکارد و شناسنامه نهال را خدمتتان ارسال می کند. همراه ما باشید…

با شرکت در کمپین بازیافت کاغذ، به ازای کاغذهای تحویلی خود، از ما با نام خودتان نهال هدیه بگیرید

فرآیند بازیافت کاغذ در جهان

فرآیند بازیافت کاغذ در سراسر جهان به طرق مختلف و با استفاده از فناوری‌های متنوع انجام می‌شود. اما در اکثر موارد، این فرآیند شامل مراحل زیر است:

1. جمع‌آوری و جداسازی

در ابتدا، کاغذ‌های بازیافتی از سایر مواد غیرقابل بازیافت (مانند پلاستیک، فلز و غیره) جمع‌آوری می‌شوند. سپس با استفاده از روش‌های مکانیکی و فیزیکی، کاغذها جداسازی و از هرگونه آلودگی و مواد خارجی پاکسازی می‌شوند.

2. آسیاب کردن

پس از جداسازی، کاغذها در یک آسیاب شکسته و به تکه‌های کوچک تبدیل می‌شوند. این تکه‌ها سپس در مراحل بعدی استفاده می‌شوند.

3. لبه‌گذاری و خمیرسازی

تکه‌های کاغذ بازیافتی در کوچکترین جزئیات لبه‌گذاری شده و سپس به همراه آب به یک تانک خمیرسازی اضافه می‌شوند. در این مرحله، کاغذها به صورت یک خمیر ترشحی تبدیل می‌شوند.

4. تصفیه و تنظیم

خمیر بازیافتی تحت عملیاتی به نام تصفیه قرار می‌گیرد تا مواد ناخالص، مخلفات و رنگ‌دهنده‌ها از آن حذف شوند. سپس خمیر تنظیم می‌شود تا از دیدگاه ساختاری و شیمیایی به شکل صحیحی در آمده و آماده مرحله بعدی شود.

5. کاغذسازی

در این مرحله، خمیر بازیافتی را می‌توان به عنوان مواد اولیه استفاده کرده و آن را به صورت ورق‌های کاغذی تولید نمود. این ورق‌های کاغذی سپس خشک شده و آماده استفاده می‌شوند.

محصولات حاصل از بازیافت کاغذ

محصولات حاصل از بازیافت کاغذ و کاغذ ساخته شده با آن می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

1. کاغذ نواری و کاغذ روزنامه
2. کاغذ سفید و کاغذ آفیس
3. جعبه‌ها و کارتن‌ها
4. جعبه‌های اموال و بسته‌بندی
5. محصولات بسته‌بندی، مثل کاغذ توالت
6. کاغذ نوشتاری و دفترچه‌ها
7. محصولات طراحی و رنگ آمیزی، مانند برگه‌های آرت و کارت پستال

لازم به ذکر است که بازیافت کاغذ به طرز قابل توجهی در صنعت بازیافت چوب مورد استفاده قرار می‌گیرد و بسته به کوشش هر کشور و سیستم مدیریت پسماند، درصد بازیافت کاغذ ممکن است متفاوت باشد.

Tags: , , , , , , , , , , , , ,

Related Posts

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست