آثار مخرب فست فشن (Fast Fashion) بر روی محیط زیست

به وبلاگ گروه محیط زیستی ایران سبز خوش آمدید. در این مطلب میخواهیم راجع فست فشن و اثر مخرب آن بر محیط زیست صحبت کنیم. همراه ما باشید…

صنعت مد دومین آلاینده بزرگ جهان درست پس از صنعت نفت است. فست فشن تأثیر مخربی بر محیط زیست دارد. درحقیقت، مشکل اصلی فست فشن سرعتی است که دارد، درحالی‌ که فشار زیادی به مردم و محیط زیست وارد می‌کند.

فست فشن (Fast Fashion) چیست؟

فست فشن یک اصطلاح رایج معاصر هست که به تولیدات برندهای خرده فروش اتلاق می‌شود که محصولات‌شون الهام گرفته شده از آخرین ترند سال هست.

این تولیدات در بهار و پاییز هر سال توسط سلبریتی‌های مشهور یا هفته‌های مُد مشخص می‌شوند.

با حفظ دو فاکتور “قیمت مقرون به‌صرفه” برای میانگین مالی مشتری و “سرعت بالا در تولید”، به دلیل اساس قیمت گذاری پایین تقاضا برای این تولیدات بالاست و تولیدکننده برای راضی نگه داشتن مشتری نیاز دارد که سرعتش رو بالا ببرد و به این ترتیب رد پای بیشتری رو از خودش به جای بگذارد.

برای شرکت در کمپین های محیط زیستی گروه ما و هدیه نهال به زمین یا آزادسازی پرنده، به بخش کمپین های وبسایت مراجعه کنید.

فست فشن و محیط زیست

صنعت پوشاک ۱۰٪ از نشر کربن جهانی را تشکیل می‌دهد و بعد از نفت، بزرگترین صنعت تولید آلودگی در جهان است.

یکی از پارچه های رایج مورد استفاده در این تولیدات،‪پلی استر است. از پلی استر به دلیل قیمت پایین و تنوع پذیری و خاصیت ضدچروک ‬ استفاده می‌شود. پلی استر از فیبرهای مصنوعی پایه نفتی ساخته می‌شوند و سالانه بالای ۷۰ میلیون بشکه‌ نفت برای تولید این پارچه مورد نیاز هست. پلی استرها نه تنها جزء منابع غیر قابل تجزیه و مضر برای محیط زیست هستند (بعد از تمام شدن عمرشان ۲۰۰ سال طول می‌کشد تا تجزیه شوند)، بلکه در تماس با بدن باعث ایجاد بیماری های پوستی،  ابتلا به امراض ریوی و حتی سرطان‌ها می‌شوند.

فست فشن و آلودگی آب

وقتی لباسی با متریال مصنوعی شسته می‌شود طی فرایند شستشو پلاستیک، میکروفیبر آزاد می‌شود و این مواد در آب باقی می‌ماند و در نهایت هم به آب دریا می‌ریزند. زندگی موجودات زیر دریایی که جمعیت زیادی از آنها در نهایت غذای انسان هستند به خطر می‌افتد. طبق آخرین تحقیقات از دانشگاه plymouth به ازای هر ۱۳ پوند لباس با متریال پلاستیکی در فرایند شستشوی ماشینی ۷۰۰،۰۰۰ رشته ی نازک پلاستیکی آزاد می‌شود که به طبیعت می‌رود. سایر تحقیقات نشان می‌دهد که ماهی‌ها، سم شیمیایی میکروپلاستیک‌ها را جذب می‌کند و زمانی که در مرحله‌ی شدید گرسنگی هستند پلاستیک را به عنوان غذا شناسایی می‌کنند. در بعضی موارد میکروپلاستیک‌ها جلوی رشد ماهی‌ها را تا قبل از اینکه به سن باروری برسند می‌گیرندو در اکثر موارد باعث مرگ جمعیتی ماهی‌ها می‌شوند. البته نه تنها ماهی‌ها ، بلکه بر روی اسپرم نهنگ‌ها و لاک پشت‌ها هم تاثیر گذار هستند و در نهایت همه‌ی ما به عنوان مصرف کننده و تولید کننده‌ی این کالاها در کشتن و آسیب زندگی موجودات زیر اقیانوس‌ها سهیم هستیم.

فست فشن و هدررفت آب

پنبه به عنوان پرکاربردترین متریال برای تولید پارچه در جهان است. برای تولید پنبه آب و سم شیمیایی خیلی زیادی استفاده میشود ، که میتوان گفت به هردو ایراداتی وارد است . در بررسی فقط ۲‪/‬۵ درصد از زمین های کشاورزی تولید پنبه و  ۱۶٪ از آفت‌کش‌های جهان استفاده می‌شود و اگر بخواهیم عمیق‌تر به همین یک جمله فکر کنیم حتما کارگران و کشاورزانی که مستقیم در معرض این سموم هستند جلب توجه خواهند کرد. برای تولید هر ۱ کیلو پنبه ۲۰،۰۰۰ لیتر آب مورد نیاز است. به طور مثال برای  تولید یک شلوار جین حدود ۷۰۰۰ لیتر آب استفاده می‌شود .این میزان معادل مصرف شخصی یک فرد طی ۵-۶ سال است!

برای خرید انواع محصولات محیط زیستی و گل و گیاه به صورت آنلاین، به فروشگاه محیط زیستی ایران سبز مراجعه کنید.

فست فشن و ایجاد زباله

لباس، یک‌بار مصرف شده است. در نتیجه، ما زباله‌های نساجی بیشتر و بیشتری تولید می کنیم. یک خانواده در غرب سالانه به طور متوسط 30 کیلوگرم لباس دور می‌اندازد. فقط 15٪ بازیافت یا اهدا می‌شود و مابقی مستقیماً به محل دفن زباله می‌رود یا سوزانده می‌شود. الیاف مصنوعی مانند پلی‌استر، پلاستیکی هستند، بنابراین تا تجزیه شدن کامل آن‌ها 200 سال طول می‌کشد. الیاف مصنوعی در 72٪ لباس‌های ما استفاده می‌شود.

فست فشن و تجزیه خاک

خاک یک عنصر اساسی اکوسیستم ما است. ما برای تولید مواد غذایی به خاک سالم نیاز داریم. تخریب گسترده خاک یکی از اصلی ترین مسائل زیست محیطی است که سیاره ما در حال‌حاضر با آن روبرو است. این یک تهدید بزرگ برای امنیت غذایی جهانی است و همچنین در گرم شدن کره زمین نیز نقش دارد.

فست فشن بخش عمده‌ای از تخریب خاک را به روش‌های مختلف ایفا می‌کند: چرای زیاد مراتع از طریق گوسفندهایی که برای پشم خود پرورش می‌یابند. تخریب خاک به دلیل استفاده گسترده از مواد شیمیایی برای رشد پنبه و جنگل‌زدایی از آن جمله‌اند.

برای خرید انواع محصولات محیط زیستی و گل و گیاه به صورت آنلاین، به فروشگاه محیط زیستی ایران سبز مراجعه کنید.

راهکار مقابله با فست فشن (Fast Fashion) چیست؟

در سال‌های اخیر علاقه‌ی مردم به استفاده از بازیافت بیشتر شده است و کارخانه‌ها بیشتر به سمت تولید مواد قابل بازیافت رفته‌اند. همچنین استفاده از لباس‌ها و وسایل دست‌دوم دیگر مثل قدیم خارج از شأن نیست و سایت‌ها و اپلیکیشن‌هایی فقط برای این منظور ایجاد شده‌اند.

در سال 2018 هم مجلات Vogue استرالیا و Elle UK کل شماره مجلات خود را به مد پایدار اختصاص داده‌اند. یک طراح بریتانیایی می‌گوید: “کمتر بخرید، خوب انتخاب کنید، طولانی استفاده کنید.” خرید کمتر اولین مورد است. مرحله دوم انتخاب خوب است. انتخاب پارچه سازگار با محیط زیست پیچیده است زیرا در همه انواع فیبر جوانب مثبت و منفی وجود دارد، اما دوست‌دار طبیعت‌ترین پارچه‌ها شامل tencel، لینن، نخ‌پنبه است. سرانجام باید وفادار لباس‌های‌مان باشیم و تا زمانی که آن‌ها فرسوده نشوند دنبال گزینه‌های فست فشن نرویم.

منبع: کمدا ، آموزشگاه طراحی لباس

 

 

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , ,

Related Posts

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست