نحوه زندگی انسان و محیط زیست

سلام خدمت همراهان عزیز گروه محیط زیستی ایران سبز، امروز میخواهیم در مورد نحوه زندگی انسان و محیط زیست صحبت کنیم که موضوعی بسیار مهم است همچنین قبل از مطالعه شما میتوانید با عضویت در گروه ما فعالیت های مختلف محیط زیستی انجام دهید و به محیط زیست کمک کنید با فعالیت هایی مثل کاشت درخت و یا هدیه درخت به عزیزانتان در این فعالیت همکاری و مشارکت داشته باشید. با ما همراه باشید تا مطالبی را در این خصوص خدمتتان ارائه کنیم.

نحوه زندگی ما بر محیط زیست و اقلیم زمین تاثیر می گذارد. به طور مثال ما توسط آنچه که ما میخوریم، چگونه سفر میکنیم، چگونه زندگی میکنیم و چه چیز را خرید می کنیم، بالای آب و هوا و محیط زیست تاثیر می گذاریم. البته این فقط آدم های انفرادی نیستند که برای سلامتی سیارۀ ما (زمین) مسئول می باشند. سیاستمداران، شرکت ها، سازمان ها و بسیاری دیگر نیز باید کمک کنند.

میتوانید با خریداری محصولات سبز ما و همچنین حمایت از محصولات پایدار محیط زیستی تا حدی از آسیب هایی که به محیط زیست وارد کردیم را کاهش دهیم، برای مشاهده محصولات روی فروشگاه کلیک کنید.

این متن درباره محیط زیست و اقلیم است. شما دربارهٔ اهداف سیاست محیط زیست  و تغییرات اقلیمی خواهید خواند. شما همچنان در این مورد خواهید خواند که چگونه می توانید در زندگی روزمره خود طوری زندگی کنید که با محیط زیست بیشتر سازگار باشد. همچنان در مورد مکلفیات و حقوقی که در هنگام قرار داشتن در طبیعت دارید، نیز خواهید خواند.

دولت سویدن برای رسیدن به اهداف آجندا جهانی سازمان ملل متحد برای توسعه پایدار در سال ۲۰۳۰ تلاش می کند. آجندا سال ۲۰۳۰ طرحی است برای ریشه کن کردن فقر، متوقف ساختن تغییرات اقلیمی و ایجاد جوامع امن و مصئون.

توسعه پایدار به این معنی است که ما باید امروز به شکلی زندگی کنیم که نسل های آینده بتوانند مانند ما از امکانات یکسان برخوردار باشند. پایداری شامل سه بخش است: پایداری اقتصادی، پایداری اجتماعی و پایداری میحط زیست. هر سه بخش مهم می باشند. به طور مثال آب پاک و هوای تازه هم برای سلامتی ما و هم برای محیط زیست مهم است.

اهداف زیست محیطی سویدن و رشد و توسعه پایدار

سیاست زیست محیطی سویدن یک هدف کلی دارد. هدف این است که مشکلات عمده زیست محیطی خود را اکنون حل کنیم و آنها را به نسل های آینده تحویل ندهیم. علاوه بر این، دستیابی به اهداف زیست محیطی سویدن نباید منجر به افزایش مشکلات زیست محیطی و مشکلات بهداشتی در کشورهای دیگر شود. پارلمان سویدن در این باره تصمیم گرفته است.

برای رسیدن به اهداف زیست محیطی سویدن، همه کس در جامعه نیاز به کمک دارد: ادارات، شرکت ها، گروه های علاقمند، ونیز همه ما که در سویدن هستیم و زندگی می کنیم. برخی از ادارات مسئولیت ویژه ای برای دستیابی به اهداف زیست محیطی دارند، مانند سازمان حفاظت از محیط زیست سویدن، شوراهای ولایتی واداره کل ترانسپورت سویدن.

اهداف زیست محیطی به موارد مختلف ارتباط می گیرد. برای مثال، هوای پاک، حفاظت از تنوع زیستی، آب پاک، محافظت از جنگل ها و بحر و کاهش انتشار گازهای گلخانه ای.

با فعالیت هایی مثل کاشت درخت و یا هدیه درخت به عزیزانتان در فعالیت های محیط زیستی همکاری و مشارکت داشته باشید

اهداف زیست محیطی درجهت رشد و توسعه پایداردرسویدن مهم است. توسعه پایدار به معنای استفاده از منابع مشترک ما به گونه ای است که هم از نظر اقتصادی، هم از نظر اجتماعی و هم از نظر زیست محیطی پایدار باشد.

تغییرات اقلیمی

بین هوا و آب و اقلیم تفاوت وجود دارد. وضعیت هوا می تواند هر روز متفاوت باشد. گاهی اوقات آفتابی و گاهی اوقات بارانی است. بعضی زمستان ها سردتر از زمستان های دیگر است. اقلیم شرح چگونگی آب وهوا در یک محل در جریان سال ها یا قرن ها می باشد. برای سنجش اقلیم محققان نیاز به جمع آوری اطلاعات در مدت زمان طولانی تری نیاز دارند. اغلب، دانشمندان اقلیم را در دوره های ۳۰ ساله یا بیشتر اندازه گیری می کنند، تا اقلیم را درک و توصیف کنند.

اقلیم زمین همیشه متفاوت بوده است. ما دوره هایی داشتیم که زمین هم گرمتر و هم سردتر بوده است. برای مثال، ما دوره هایی داشتیم که بخش های بزرگی از زمین در زیر یخ پوشیده بوده است. تغییرات اقلیمی قبلی چندین هزار سال طول کشیده است، اما امروز آب و هوا به سرعت در حال تغییر است.

درجه حرارت زمین بالا می رود و سیاره گرمتر می شود. این تا حدی به این دلیل است که ما انسان ها گازهای گلخانه ای بیشتری منتشر می کنیم که اثر به اصطلاح گلخانه ای را قوی تر می کند.

با فعالیت هایی مثل کاشت درخت و یا هدیه درخت به عزیزانتان در فعالیت های محیط زیستی همکاری و مشارکت داشته باشید

اثر گلخانه ای یک پدیده طبیعی است. بدون اثر گلخانه ای، هیچ زندگی بر روی زمین وجود نخواهد داشت. زمین بسیار سردتر از امروز خواهد بود. دورکره زمین یک جو شامل چندین گاز مختلف، از جمله بخار آب، کاربن دای اکساید، و متان وجود دارد. این گازها را گازهای گلخانه ای می نامند. آنها در اطراف زمین قرار دارند و باعث می شوند که اشعه خورشید بجای تابش به فضا در زمین بماند، و زمین را گرم کنند. تقریباَ مانند یک گلخانه.

همانطور که ما انسان ها گازهای گلخانه ای بیشتری بیرون رها میکنیم، اثر گلخانه ای قوی تر می شود و سیاره گرم تر می شود. ما گازهای گلخانه ای را از طریق ترانسپورت، صنایع و تولید مواد غذایی پخش می کنیم. گرم شدن کره زمین را معمولاً گرم شدن جهانی می نامند.

تغییرات اقلیمی جوامع ما را از بسیاری جهات تحت تاثیر قرار می دهد. برای مثال، آب وهوای شدید مانند خشکسالی شدید یا باران شدید عادی تر میشود. با آب شدن یخ های جهان سطح بحرها افزایش می یابد. زمین های نزدیک ساحل در معرض زیر آب رفتن قرار می گیرد و ممکن است مردم مجبور به کوچ کشی شوند. تغییرات اقلیمی نیز بسیار سریعتر از قبل اتفاق می افتد، به این معنی که برای مثال بعضی از حیوانات و گیاهان فرصت سازگاری پیدا نکرده و از بین میروند.

زندگی روزمره پایدار و سازگار با محیط زیست

همه ما برای زنده ماندن به این سیاره و طبیعت وابسته هستیم. بنابراین، همه ما می توانیم سعی کنیم بیشتر به شکل سازگار با محیط زیست و پایدار زندگی کنیم. دراین فصل می توانید در مورد بخش های که می تواند در زندگی رومرۀ تان زیاد مناسب با محیط زیست باشد، بیشتر بدانید.

زباله و بازیافت

هرسال زباله های زیادی در سویدن ایجاد می شود. این قانون است که هرکس که در سویدن زندگی می کند باید زباله های خود را بر اساس نوع جدا کند. همچنین اگر زباله های خود را جدا کنید برای محیط زیست نیز مفید است. بسیاری ازآنچه ما دور می اندازیم می تواند برای چیزهای دیگر مورد استفاده قرار بگیرد به این بازیافت زباله گفته میشود. ما از طریق جدا سازی و بازیافت زباله در منابع این سیاره صرفه جویی می کنیم.

در نزدیكی بیشتر مناطق مسكونی، ایستگاه یا اتاق زباله وجود دارد كه باید زباله های خود را در آنها بر اساس نوع جدا كنید. این بدان معناست که شما باقی ماندۀ مواد غذایی، فلز، شیشه، پلاستیک و کاغذ را در ظروف مختلف می ریزید.

مکانهای دیگری نیز وجود دارد که شما می توانید زباله ها را در آنجا بگذارید:

ایستگاه بازیافت

در اینجا باید قوطی ها،روزنامه ها و بطری (بالتی) ها را بگذاریید.

ایستگاه محیط زیست

هر کس باید مواد زاید یا زباله های خود را که برای محیط زیست خطرناک است جمع آوری کند. ما می توانیم این کار را به روش های مختلف انجام دهیم. شما می توانید مواد زاید خطرناک خود را در ایستگاه زیست محیطی، مرکز بازیافت و یا به جمع آوری کننده هایی که از جمله در فروشگاه ها موجود است، بگذارید. بعضی اوقات موتر خاصی نیز وجود دارد که در اطراف شهرداری رفت و آمد می کند و زباله های خطرناک را جمع می کند.

با فعالیت هایی مثل کاشت درخت و یا هدیه درخت به عزیزانتان در فعالیت های محیط زیستی همکاری و مشارکت داشته باشید

مرکز بازیافت

در اینجا باید زباله های حجیم و وسایل بزرگتر اما مواد زائد خطرناک مانند مواد شیمیایی و الکترونیکی رانیز بگذارید.

همچنین شما میتوانید با مشارکت در کمپین های گروه ما و جمع آوری کاغذ هایتان و تحویل آن به ما کسب درامد کنید و یا از ما نهال هدیه دریافت کنید.

آب و فاضلاب

در سویدن آب زیادی وجود دارد. آب در شیردهن ها از کیفیت بالا برخوردار است. آب سرد برای نوشیدن و پختن غذا مطمئن است. از شیردهن آب گرم ننوشید. همچنین هنگام پخت و پز از آب گرم شیردهن استفاده نکنید. این خطر وجود دارد که در آن صورت فلزات خاصی وارد بدن تان شود. با آب گرم از شیردهن می توانید به طور مثال دست ها را بشویید، تمیز کاری کنید و شاور بگیرید.

آب فاضلاب به یک تصفیه خانه هدایت می شود. تصفیه خانه آب را تصفیه می کند و سپس آن را برای مثال در دریاچه ها و دریاها آزاد می کند. همه چیز قابل تصفیه کردن نیست و حذف مواد خطرناک از آب دشوار است. بنابراین، نباید رنگ، یا داروها را در فاضلاب ریخت.

ریختن چربی و روغن غذا در زباله ها. اگرچربی و روغن پخت و پزدرسیستم فاضلاب ریخته شود، باعث بند شدن (جریان آب) می شود.

انرژی

تمام انرژی و برقی که استفاده می کنیم بر محیط زیست تاثیر می گذارد. مقادیر زیادی انرژی برای ترانسپورت، گرمایش ساختمانها و در صنعت استفاده می شود. اغلب انرژی از نفت، گاز و زغال سنگ بدست می آید و برای محیط زیست خوب نیست. برای کاهش تغییرات اقلیمی، باید تا کمتر از انرژی استفاده کنیم. همچنان لازمست تا از انرژی آبی، بادی و آفتابی که برای محیط زیست مفید می باشد، استفاده نماییم.

برای کمک به کاهش میزان فضولات، می توانید از وسایل ترانسپورت عامه استفاده کنید. به این معنی که شما به جای استفاده از موتر از spårvagn (واگن های برقی)، مترو، ریل یا بس استفاده می کنید. همچنین می توانید به جای سفر با هواپیما سفر با ریل را انتخاب کنید. همچنین خوب است که به آنچه در فروشگاه می خرید فکر کنید. چیزهایی خرید کنید که در نزدیکی منطقه ای که زندگی میکنید ساخته شده باشند. همچنین می توانید گوشت کمتری مصرف کنید زیرا تولید گوشت انرژی بسیار زیادی مصرف میکند. همچنین می توانید در خانه خود در مصرف انرژی صرفه جویی کنید. این کار ها را می توانید به طور مثال با خاموش ساختن چراغ های که نیاز نیست تا روشن باشند و کاهش درجۀ حرارت مرکزگرمی (رادیاتور) خود، انجام بدهید.

همچنین شما میتوانید با مشارکت در کمپین های گروه ما و جمع آوری کاغذ هایتان و تحویل آن به ما کسب درامد کنید و یا از ما نهال هدیه دریافت کنید.

آنچه که شما برای صرفه جویی در برق می توانید انجام دهید

بعضاً در سویدن و اروپا کمبود برق وجود دارد. آن وقت برق نیز گران است. به همین دلیل باید برق کمتری مصرف کنیم.

اگر برق کمتری مصرف کنید، می توانید در هزینه برق خود صرفه جویی کنید. مصرف کمتر برق برای محیط زیست نیز خوب است. اگر همه ما به کاهش مصرف برق کمک کنیم، می توانیم خطر قطع برق را نیز کاهش دهیم و بر قیمت برق تاثیر بگذاریم.

نکاتی برای صرفه جویی در برق:

 • حرارت را روی مرکز گرمی خود کم کنید، بویژه اگر گرمای با برق دارید.
 • از آب گرم کمتر استفاده کنید، به طور مثال کوتاه مدت شاور بگیرید. با شستن ظرف ها و لباس ها صرفاَ در زمان که ماشین پُر می باشد نیز می توانید در مصرف آب گرم صرفه جویی کنید.
 • لباس‌های خود را به جای دستگاه خشک‌کن، روی قفسه خشک کن خشک کنید.
 • وسایل الکترونیکی را که استفاده نمی کنید، به طور مثال تلویزیون و کمپیوتر را خاموش کنید. وسایل برقی در حالت آماده باش نیز برق مصرف می کند.
 • وقتی که اتاق را ترک می کنید چراغ ها را خاموش کنید.
 • کلکین ها و دروازه ها را عایق سازی کنید.
 • استفاده پایدار

  در سویدن، ما در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر جهان مصرف زیادی می کنیم. وقتی ما خرید می کنیم و از محصولات و خدمات استفاده می نماییم، این کار روی محیط زیست و اقلیم تاثیر می گذارد. برای این که لباس ها، کفش ها، موبل ها و دیگر چیز های که ما از آنها استفاده می کینم تولید شده بتوانند، به منابع زیاد طبیعی نیاز است. به طور مثال به خاطر کاشتن پنبه برای تولید لباس ها، به آب خیلی زیاد نیاز است. تولید محصولات و خدمات نیز به پخش گازهای گلخانه ای کمک می کند، که به نوبه خود به تغییرات اقلیمی کمک می کند.

  ما می توانیم با استفاده از قرض کردن یا اجاره تجهیزات یا خرید و فروش دست دوم، مصرف بادوام تری داشته باشیم. بسیاری از چیزها نیز قابل تعمیر هستند. همچنین می توانید محصولاتی با برچسب های زیست محیطی را خریداری کنید.

  میتوانید با خریداری محصولات سبز ما و همچنین حمایت از محصولات پایدار محیط زیستی تا حدی از آسیب های که به محیط زیست وارد کردیم را کاهش دهیم، برای مشاهده محصولات روی فروشگاه کلیک کنید.

  مواد غذایی ارگانیک

  وقتی در فروشگاه های مواد غذایی خود خرید می کنید، می توانید سبزیجات، میوه ها، گوشت ها، شیر و بسیاری از غذاهای دیگر را که ارگانیک هستند، پیدا کنید. این بدان معناست که زارع یا سایر افرادی که مواد غذایی تولید می کنند، طبق قوانین خاص زراعت کرده اند تا حداقل ممکن بر محیط تأثیر بگذارد. برای مثال، آنها اجازه ندارند از کودهای مصنوعی یا مواد کیمیاوی بیگانه برای طبیعت استفاده کنند. همچنین قوانین سختگیرانه ای برای داروها برای حیوانات، مانند آنتی بیوتیک ها وجود دارد.

  برچسب های محیط زیست

  برچسب های مختلف بسیاری برای محیط زیست وجود دارد. وقتی که یک محصول دارای برچسب زیست محیطی است، به این معناست که محصول از برخی شرایط ویژه برای محیط زیست برخوردار است. نمونه هایی از برچسب های محیط زیست انتخاب محیط زیست خوب، ایکولابل اتحادیه اروپا (گل اتحادیه اروپا)، ایکولابل اتحادیه اروپا (برگ اتحادیه اروپا)، KRAV، MSC، FSC و GOTS است.

  نمونه هایی از برچسب های ارگانیک روی مواد غذایی KRAV و برچسب زیست محیطی EU (برگ اتحادیه اروپا) است.

  غذاهای کشت شده یا تولید شده محلی

  مواد غذایی که در نزدیکی محل خرید تولید یا کشت می شوند، کشت محلی یا تولید محلی گفته می شود. اینکه یک ماده غذایی به صورت محلی تولید می شود همیشه به این معنا نیست که آن مواد غذایی برای محیط زیست بهتر است. نحوه کشت یا تولید یک محصول اغلب بیش از مسافت ترانسپورت محصول بر محیط تأثیر می گذارد. دلایل متعددی برای خرید غذاهای کشت شده محلی و یا تولید شده محلی وجود دارد. ممکن است بخواهید از تولیدکنندگان و فروشگاه ها در محل زندگی خود حمایت کنید. ممکن است شما به قدر ممکن محصولات تازه را بخواهید. ممکن است بخواهید از حمل کالاها به جاهای دور خودداری کنید.

  در طبیعت بودن

  حق دسترسی به طبیعت (allemansrätten)

  در سویدن، هر کس اجازه دارد که در طبیعت باشد، صرف نظر از اینکه چه کسی صاحب زمین است. این حق دسترسی به طبیعت (allemansrätten) نامیده می شود.

  حق دسترسی به طبیعت به شما این حق را می دهد که به طور مثال به راه های خصوصی قدم بزنید یا هم برای چند شبانه روز در طبیعت خیمه بزنید. در عین زمان حق دسترسی به طبیعت به معنی است که شما باید محتاط بوده و به طبیعت احترام بگذاریید. حق دسترسی عمومی را می توان با کلمات “مزاحم نشوید، از بین نبرید” خلاصه کرد.

  برای مثال، اگر خیلی خشک است یا باد میوزد، نباید درطبیعت آتش روشن کرد. مستقیماً روی صخره های صاف یا تخته سنگهای بزرگتر آتش روش نکنید. آنها ترک میخورند و نابود میشوند. درپارک ها و مناطق حفاظت شده اغلب محل های ویژه آتش افروختن وجود دارد که می توانید درآنجا کباب کنید. اگر قصد آتش روشن کردن یا کباب کردن دارید، بررسی کنید که آیا آتش سوزی یا ممنوعیت آتش سوزی در شهرداری و شواری ولایتی شما وجود دارد یا نه. شما می توانید اطلاعات را در وب سایت شهرداری یا شورای ولایتی خود پیدا کنید. اگر پرسشی در مورد آتش روشن کردن و خطر آتش سوزی دارید می توانید با خدمات اطفائیه محل خود تماس بگیرید.

  زباله را درطبیعت نریزید. آشغال ریختن در سویدن غیرقانونی است. هر فردی که زباله میریزد می تواند جریمه نقدی یا حبس شود. زباله های خود را ببرید و در سطل آشغال خود بیندازید.

  سمارق شانتارل زرد در سبد بافته شده بوریایی.

منطقه حفاظت شده طبیعی

منطقه حفاظت شده طبیعی منطقه وسیعی از زمین است که ادارات از آن محافظت کرده اند زیرا طبیعت، گیاهان و حیوانات آن منطقه خیلی حساس یا کمیاب هستند. همچنین می توان منطقه حفاظت شده طبیعی را تشکیل داد زیرا برای زندگی در فضای باز نیاز به مناطقی هست که مردم بتوانند در طبیعت باشند. چندین هزار منطقه حفاظت شده طبیعی در سویدن وجود دارد. این می تواند جنگل های کهن، کوه های مرتفع یا جزایری در مجمع الجزایر باشد. همیشه در یک منطقه حفاظت شده طبیعی تابلوهایی وجود دارد که به شما می گوید در منطقه چه کاری می توانید انجام دهید و چه کاری نمی توانید انجام دهید. ممکن است در مناطق حفاظت شده طبیعی مختلف قوانین مختلفی وجود داشته باشد. برای مثال، گاهی چیدن گل در یک منطقه حفاظت شده طبیعی ممنوع است.

چرا حفظ منطقه حفاظت شده طبیعی مهم است؟

نزدیکترین منطقه حفاظت شده طبیعی شما چیست؟

گیاهان و حیوانات حفاظت شده

حفاظت از گیاهان و حیوانات که در معرض خطر ناپدید شدن هستند. نباید گیاهان محافظت شده را برداشت، از ریشه درآورد و آسیب زد. حیوانات حفاظت شده نباید کشته، زخمی و یا گرفتار شوند. حفاظت از پرندگان برای تخم ها و لانه های آنها نیز اعتبار دارد.

سخن آخر

نحوه زندگی ما بر محیط زیست و اقلیم زمین تاثیر می گذارد. به طور مثال ما توسط آنچه که ما میخوریم، چگونه سفر میکنیم، چگونه زندگی میکنیم و چه چیز را خرید می کنیم، بالای آب و هوا و محیط زیست تاثیر می گذاریم. البته این فقط آدم های انفرادی نیستند که برای سلامتی سیارۀ ما (زمین) مسئول می باشند. سیاستمداران، شرکت ها، سازمان ها و بسیاری دیگر نیز باید کمک کنند.

میتوانید با فعالیت های محیط زیستی همراهی کنید و در فعالیت های زیست محیطی همراه ما باشید با جمع آوری کاغذهای استفاده شده خود و تحویل به ما در بازیافت کاغذ و چرخه استفاده مجدد از کاغذ نیز کمک به محیط زیست خود کنید.همچنین شما میتوانید با مشارکت در کمپین های گروه ما و جمع آوری کاغذ هایتان و تحویل آن به ما کسب درامد کنید و یا از ما نهال هدیه دریافت کنید. و یا با شرکت در کمپین پاکبان زمین و در بحث فرهنگ نریختن زباله در زمین و جمع آوری آن همراه ما باشید.

 

Tags: , , , , , , , , , , ,

Related Posts

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست