جمع آوری ته سیگار؛ روش های جمع آوری فیلتر سیگار

سلام و وقت بخیر خدمت همراهان محترم محیط زیست ایران سبز در این مقاله روش های جمع آوری فیلتر سیگار در کشورهای مختلف را برسی میکنیم همچنین شما میتوانید با مراجعه به محصولات فروشگاهی ما و با حمایت از محصولات سبز و پایدار در این راستا و زباله کمتر و همچنین در بحث جمع آوری فیلتر سیگار از سطل زباله مخصوص برای ته سیگار و جا سیگاری همراه تو جیبی ما استفاده کنید که این محصولات برای جمع آورزی بهتر فیلتر سیگار در مناطقی که دسترسی به سطل زباله نداریم موثر هست.

همچنین میتوانید علاوه بر دیدن محصولات سبز ما، به مقاله مربوط به فیلتر سیگار و محیط زیست هم سر بزنید.

ته سیگار، این زباله سمی را میتوان قاتل خاموش زمین نامید چون علاوه بر اینکه این ماده غیر قابل تجزیه است، هرساله جان هزاران موجود زنده را نیز می گیرد.

ته‌سيگار

به گزارش همشهری، بعضی از افراد سیگاری سیگار خود را خاموش می‌کنند و سپس به زمین می‌اندازند، اما برخی، آن را روشن رها می‌کنند. ته سیگار اگر خوب خاموش نشود و مجاور مواد قابل اشتعال قرار گیرد با حرارتی که دارد (۵۰۰ درجه سانتیگراد) می‌تواند همه چیز را آتش بزند. ته سیگارهای خاموشی که بر روی زمین می‌اندازیم، جان پرندگان را می‌گیرد. پرندگان ته سیگار را با غذا اشتباه می‌گیرند و آنها را می‌خوردند. اگر شانس بیاورند و در گلویشان گیر نکند بعد از مدتی به علت سمی بودن این ماده، جان خود را از دست می‌دهند.

ته سیگار علاوه بر زمین به دریا و اقیانوس نیز راه خود را باز کرده است. در حال حاضر بر کسی پوشیده نیست که زباله‌های پلاستیکی در اقیانوس‌های ما به یک اپیدمی جهانی تبدیل شده است. زمانیکه بطری‌های پلاستیکی، کیسه‌های پلاستیکی، بسته‌بندی‌های مواد غذایی به ساحل آورده می‌شوند، یک هشدار جدی دریافت می‌کنیم. اما اکنون بخشی از این مشکل برای افرادی که برای جمع‌آوری زباله‌ها در سواحل داوطلب می‌شوند، آشکارتر شده است: ته سیگار.

سازمان غیرانتفاعی Ocean Conservancy گزارش داد که ته سیگار، حاوی مواد شیمیایی سمی و پلاستیکی، پرمصرف‌ترین اقلام در پاکسازی سواحل جهانی بوده است. این در حالی است که هر سال تریلیون‌ها ته سیگار به زمین پرتاب می‌شوند. پس در مورد آن چه کاری انجام می‌شود؟

ته سیگارهایی که در رودخانه‌ها و رودها و آب‌های جاری و… رها می‌شنوند علاوه بر سمی کردن آب‌ها، جان آبزیان را هم می‌گیرد. حتی انداختن ته سیگارها به فاضلاب‌ها هم خطرناک است. درست است که فاضلاب‌ها تصفیه می‌شوند اما احتمال دارد خوب تصفیه نشود و سلامت آب را به خطر بندازد. به هر حال تصفیه کردن ۱۰۰ درصدی ۴هزار ماده سمی داخل ته سیگار، ممکن نیست.

همچنین میتوانید از محصولات ما برای شرکت و محل کار خود برای جمع آوری فیلتر سیگار استفاده کنید:

سطل زباله مخصوص فیلتر سیگار:

سطل مخصوص فیلتر سیگار با هدف جمع آوری پسماند سیگار توسط شرکت رویش گستر فردا تولید شده است. رها شدن فیلتر سیگار در طبیعت میتواند صدمات جبران ناپذیری را به زندگی انسان ها، جانوران و گیاهان وارد کند. این سطل زباله فیلتر سیگار، قابلیت نصب روی هر دیواری را دارد و برای استفاده در مکان های عمومی سربسته یا سرباز مناسب می باشد. جنس این سطل زباله از آهن گالوانیزه می باشد و مخزن داخل این سطل، فیلترها و پسماند سیگار را در خود نگه می دارد و پس از پر شدن، می توان آن را از سطل جدا کرده و خالی و تمیز نمود. سوراخ هایی در بالای سطل تعبیه شده است که گرده سیگار از طریق آن ها وارد مخزن می شود و در پایین آن نیز سوراخ هایی برای انداختن فیلتر سیگار قرار داده شده است تا هیچ بخشی از پسماند سیگار وارد محیط نشود.

صفحه دود

صنعت تنباکو فیلترها را به عنوان راهکاری برای بهبود سلامت در سیگار به کار برده است، اما مطالعات خلاف آن را نشان می‌دهد. طبق گزارشی که در سال ۲۰۱۴ از دفتر جراح عمومی صادر شد، شواهد نشان می‌دهد که فیلترها باعث می‌شوند که سیگاری‌ها، سیگار را قوی‌تر استنشاق کنند و در نتیجه مواد سرطان‌زای موجود در دود سیگار را عمیق‌تر به بافت‌های ریه بکشانند؛ در نتیجه فیلترهای سیگار می‌توانند در افزایش خطر ابتلا به سرطان ریه نقش داشته باشد.

امروزه تقریباً تمام سیگارهای کارخانه‌ای که به فروش می‌رسند حاوی فیلتر هستند. در دهه ۱۹۵۰ پس از اینکه مطالعات منتشر شده شروع به آشکار کردن تهدیدات سلامتی ناشی از تنباکو کردند، این صنعت شروع به استفاده از فیلترهای سیگار – و تبلیغ مزایای احتمالی آنها کرد. این در حالی است که مطالعه ای در سال ۲۰۱۵ نشان داد که مزایای تبلیغاتی فیلترها واهی بود، چرا که سیگاری‌های برندهای فیلتر شده اغلب به اندازه سیگارهای بدون فیلتر و یا حتی بیشتر از آنها نیکوتین و گازهای مضر استنشاق می‌کنند.

سالانه نزدیک به ۶ تریلیون سیگار فیلتردار در جهان تولید می‌شود و تخمین زده می شود که دو سوم ته سیگارها در طبیعت به طور غیرمسئولانه‌ای رها می‌شوند.

از جمله راهکارهای مدیریتی پیشنهاد شده در آمریکا می‌توان به ممنوعیت کامل فروش سیگارهای فیلتردار، پرداخت کمک هزینه تشویقی برای بازگرداندن ته سیگارها (نوعی گرویی برای فیلتر سیگار)، و افزایش ۶۰ درصدی قیمت سیگار برای تأمین هزینه جمع‌آوری ته سیگارها در طبیعت اشاره کرد.

فیلترهای سیگار از نوعی پلاستیک به اسم سلولز استات هستند که تجزیه آنها در طبیعت بیش از ۱۰ سال طول می‌کشد. این فیلترها نه تنها از ابتلا به سرطان جلوگیری نمی‌کنند، بلکه بزرگترین آلاینده‌ پلاستیکی محیط‌زیست هستند.

چند راهکار برای جمع آوری ته سیگار | کلاغ‌هایی که ته سیگار جمع می‌کنند

قانون‌هایی در رابطه با پسماندهای سیگار

طبق قانون ۱۸۰ کنوانسیون چارچوب سازمان بهداشت جهانی در مورد کنترل دخانیات، دولت‌ها را موظف می‌دانند تا مراقبت‌های لازم را انجام دهند. طبق قانون مدیریت پسماند متوالی دفن و فرآیند جمع آوری آن، جمع آوری پسماندها باید توسط تولید کننده انجام شود. شرکت‌های تولید کننده ی سیگار باید نسبت به سیگار رها شده در محیط زیست مسئولیت داشته باشند و یا باید عوارض بپردازند. در اروپا برای رها کردن ته سیگار در محیط جریمه ایی بین ۶۵ تا ۷۵ یورو تعبیه شده است.

چند راهکار برای جمع آوری فیلتر سیگار:

آموزش کلاغ‌ها برای جمع‌آوری ته سیگار در هلند و سوئد

در کشورهای سوئد و هلند برنامه عجیبی را برای آموزش کلاغ‌ها را آغاز کردند که ته سیگارها را از خیابان‌ها جمع کنند و با غذاهای خوشمزه مبادله کنند. کلاغ‌ها جزء هوشمندترین موجودات هستند. آنها می‌توانند با مشاهده محیط اطرافشان یاد بگیرند، به انسان‌ها کمک کنند و حتی برخی از آنها ظاهرا می‌توانند بشمارند. سطح هوش تقریبی آنها تقریبا برابر با شامپانزه‌هاست، بنابراین برای این پروژه بسیار مناسب به نظر می‌رسند. محققان ماشینی اختراع کردند که به کلاغ‌ها آموزش می‌دهد سیگارها را از خیابان بردارند و آن را با بادام زمینی عوض کنند.

در زیر به چند راهکار برای جمع آوری ته سیگار اشاره شده است:

۱- استخدام افرادی برای جمع آوری ته سیگار

استخدام افراد برای جمع آوری زباله‌های مرتبط با سیگار می تواند راهکاری برای نجات محیط زیست از این آلاینده باشد.

۲- آموزش – به افراد سیگاری و غیرسیگاری در مورد نیاز به دفع صحیح زباله‌های سیگار

مطالعات نشان می‌دهد که زباله‌های مرتبط با سیگار را می توان تا ۵۰ درصد یا بیشتر از طریق کمپین‌های آموزشی کاهش داد. علائم، پیام‌های چاپ شده روی بسته‌بندی، پیام‌های شخصی به سیگاری‌ها و ارائه‌هایی در مورد اثرات مضر زباله‌های سیگار، برخی از رفتارهای زباله‌ریزی را کاهش می‌دهند.

۳- تعبیه اتاق‌های مخصوص سیگار کشیدن در اماکن عمومی و…

مسئولان حفاظت از سواحل عمومی، پارک‌ها، مراکز خرید در فضای باز، و محوطه کالج‌ها تلاش دارند تا زباله‌های ته سیگار را با الزام سیگاری‌ها به استفاده از مناطق تعیین شده، متمرکز کنند. مناطق مخصوص سیگار کشیدن باید دارای سطل‌های زباله مخصوص سیگار، روشنایی و صندلی‌های مناسب و راحت برای نشستن باشد.

۴-  قرار دادن سطل‌های زباله مخصوص سیگار در تمام نقاط ورودی/خروجی ساختمان‌ها، در ایستگاه‌های اتوبوس، و سایر مناطقی که مردم به دفعات نیاز به دور انداختن سیگار دارند.

۵- توزیع زیرسیگاری‌های جیبی

بسیاری از انواع زیرسیگاری‌های جیبی در بازار موجود است. برخی از فویل ساخته شده‌اند و یکبار مصرف هستند، در حالی که برخی دیگر از پلاستیک یا فلز ساخته شده‌اند و می‌توان سال‌ها از آنها استفاده کرد.
این زیرسیگاری‌ها را می‌توان به صورت عمده خریداری کرد و توسط گروه‌های اجتماعی یا مشاغل به عنوان بخشی از یک کمپین پیشگیری از زباله در میان سیگاری‌ها توزیع کرد.

اجرای پویش «نه به ته‌سیگار» در اصفهان جمع‌آوری ۲۵هزار ته‌سیگار در چهارباغ

اجرای پویش «نه به ته‌سیگار» در اصفهان/جمع‌آوری ۲۵هزار ته‌سیگار در چهارباغ

مدیر سازمان مردم‌نهاد «محافظان طبیعت شاد» از جمع‌آوری ۲۵هزار ته سیگار در گذر فرهنگی چهارباغ در قالب پویش «نه به ته سیگار» خبر داد.

به گزارش ایمنا، رسول حیدری اظهار کرد: مؤسسه مردم‌نهاد «محافظان طبیعت شاد» با دارا بودن ۴۰ هزار عضو فعال در سراسر کشور در حوزه محیط‌زیست فعالیت می‌کند. این سازمان مردم‌نهاد، فعالیت خود را از سال ۸۰ در حوزه پاک‌سازی زباله‌ها از طبیعت آغاز کرده و خوشبختانه توانسته است اقدامات ارزنده‌ای در حوزه پاک‌سازی طبیعت از زباله‌ها در سراسر کشور انجام دهد.

ته‌سیگار از خطرناک‌ترین زباله‌های طبیعت شناخته می‌شود

وی با اشاره به معضلات رها کردن زباله در طبیعت، اظهار کرد: یکی از مضرترین زباله‌ها در طبیعت، ته سیگار است؛ به گونه‌ای که یک ته سیگار، قابلیت خشکانیدن یک درخت را دارد؛ به همین جهت سازمان مردم‌نهاد «محافظان طبیعت» برای اولین بار در کشور اقدام به راه‌اندازی پویشی تحت عنوان «پویش نه به سیگار» در شهر اصفهان کرد.

مدیر سازمان مردم نهاد «محافظان طبیعت شاد» اظهار کرد: هدف این پویش، جمع‌آوری ته سیگار از فضای سبز شهر اصفهان بوده است؛ به همین جهت اجرای این پویش به صورت پایلوت در گذر فرهنگی چهارباغ انتخاب شد، زیرا معتقد هستیم رشد نکردن شمشادها و پوشش گیاهی در گذر فرهنگی چهارباغ به‌خاطر نور کم نیست؛ بلکه بخاطر رهاسازی بیش از حد ته سیگار در این مکان است.

جمع‌آوری ۲۵ هزار ته سیگار در گذر فرهنگی چهارباغ

وی با بیان اینکه پویش «نه به ته سیگار» از پانزدهم اسفندماه سال گذشته آغاز شده است، گفت: از پانزدهم اسفندماه تاکنون، نزدیک به ۲۵ هزار ته سیگار از گذر فرهنگی چهارباغ جمع شده است که در کنار زحمات اعضای این مؤسسه مردم‌نهاد، اگر همکاری و مساعدت مدیریت گذر فرهنگی چهارباغ با سازمان مردم نهاد محافظان طبیعت شاد نبود، قطعاً این حجم ته سیگار جمع‌آوری نمی‌شد.

حیدری گفت: در نگاه نخست، شاید جمع‌آوری ته سیگار کاری ساده به نظر بیاید، ولی یکی از کارهای دشوار است؛ زیرا فرد مجبور است ته‌سیگارها را تک‌تک جمع کند. این سازمان مردم نهاد در شروع این پویش، در وهله نخست از پاکبانان گذر فرهنگی چهارباغ تقدیر به عمل آورد و حتی برای خانواده آنان، بسته معیشتی تأمین کرد.

وی با اشاره به اینکه اجرای این پویش همچنان ادامه داد: در حال حاضر گذر فرهنگی چهارباغ از وجود ته سیگار عاری شده و مکان جدید برای جمع‌آوری ته سیگار، پارک هشت بهشت اصفهان است؛ ضمن اینکه بسیاری اعضا به غیر از گذر فرهنگی چهارباغ، داوطلب شدند که ته سیگارهای بوستان و فضای سبز نزدیک محل زندگی خود را جمع‌آوری کنند.

مدیر سازمان مردم‌نهاد «محافظان طبیعت شاد» ادامه داد: جمع‌آوری ته‌سیگارها، همه روز از ساعت هشت صبح به مدت دو ساعت انجام می‌شود و همه اعضای داوطلب، ته سیگارهای جمع‌آوری شده را همان روز درون بطری یک بار مصرف به سازمان مردم‌نهاد طبیعت شاد تحویل می‌دهند. این سازمان مردم‌نهاد، ته سیگارهای جمع‌آوری شده را به حال خود رها نمی‌کند و قرار است این ته سیگارها به کارخانه‌ای به تهران جهت بازیافت و تولید یک نوع مبلمان شهری که از ته سیگار تهیه می‌شود، تحویل داده شود.

معرفی شهر اصفهان به عنوان نخستین شهر خالی از ته سیگار در کشور

وی تاکید کرد: پویش «نه به ته سیگار» همچنان ادامه دارد و به دنبال این هستیم که این پویش، دائمی شود و شهر اصفهان را به عنوان اولین شهر خالی از ته سیگار در کشور معرفی کنیم.

حیدری در پایان اظهار کرد: علاقه‌مندان جهت شرکت در این پویش، می‌توانند همه روزه ساعت هشت به میدان امام حسین ابتدای گذر فرهنگی چهارباغ مراجعه کنند.

وی افزود: یکی دیگر از اقدامات سازمان مردم‌نهاد، محافظان طبیعت شاد فرهنگ‌سازی در کاهش مصرف آب‌های پنهان بوده است. منظور از آب‌های پنهان، این است که وقتی یک محصول کشاورزی تولید می‌شود، در روند تولید آن حجم قابل توجهی آب مصرف می‌شود که به این آب مصرفی در تولید محصول کشاورزی «آب پنهان» می‌گویند.

مدیر سازمان مردم‌نهاد «محافظان طبیعت شاد» ادامه داد: به عنوان مثال برای تولید یک کیلو برنج، نزدیک به چهار هزار لیتر آب مصرف می‌شود؛ به همین جهت «سازمان مردم‌نهاد محافظان طبیعت شاد»، برای مصرف کم برنج توسط افراد که باعث کاهش هدررفت آب پنهان می‌شود، مردم را به مصرف برنج سبوس‌دار تشویق کرده است؛ زیرا برنج سبوس‌دار نسبت به برنج معمولی زودتر فرد را سیر می‌کند، در نتیجه برنج کمتری از سوی فرد مصرف می‌شود.

ما محصول سبزمان را که در این رابطه به فروش میرسانیم به شما معرفی کنیم.رها شدن فیلترهای سیگار در طبیعت، می تواند صدمات جبران ناپذیری را به زندگی انسان ها، جانوران و گیاهان وارد کند. جاسیگاری همراه می تواند راه حلی مناسب برای جمع آوری این فیلترهای سیگار باشد. جاسیگاری همراه را می توانید همیشه در جیب خود داشته باشید تا خاکستر و ته سیگار خود را داخل آن بریزید یا در صورت مشاهده ته سیگار در طبیعت، به راحتی آن را جمع آوری کنید. این محصول را می توانید هم اکنون از فروشگاه محیط زیستی ما تهیه کنید.

همچنین برای اطلاعات بیشتر در این خصوص میتوانید علاوه بر دیدن محصولات سبز ما، به مقاله مربوط به فیلتر سیگار و محیط زیست هم سر بزنید.

اجرای پویش «نه به ته سیگار» در اصفهان/جمع‌آوری ۲۵ هزار ته سیگار در چهارباغ

اجرای پویش «نه به ته سیگار» در اصفهان/جمع‌آوری ۲۵ هزار ته سیگار در چهارباغ

منبع: همشهر

Tags: , , , , , , , , , , ,

Related Posts

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/iranrecy/domains/iranrecycler.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5427

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/iranrecy/domains/iranrecycler.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5427